1.10.2009 13:48Nera
Skin, najdi si stránky tera poradny a dotaz s názvem ,,klapavka obecná" - tam je toho dost, myslím, že je pro začátečníka vhodná, ale oni jsou občas dost nesnášenlivé a kousavé (co jsem četla), mládě může být s jinýma želvama, ale dospělé se spíš chovají samy - želvy nádherné také potřebují mnohem hlubší vodu, aby si zaplavaly, tak by to asi nedělalo dobrotu
3.10.2009 20:21Matylda
Ahoj, jsem nová chovatelka želv, včera jsem dostala dvě vodní želvy, samičky, Matyldu a Lady. Nikdy jsem želvy neměla a proto o jejich chovu moc nevím, ráda bych se dozvěděla například - čím a jak často se krmí (kromě červů, o těch vím) Potom jestli je potřeba je zazimovat jako suchozemské a jak často je čistit. Potom taková ta obyčejná každodenní péče, čištění krunýře a tak.. předem děkuji za odpovědi.
4.10.2009 10:48Radush
Matylda: většinu podstatných informací o chovu najdeš tady. Jinak zazimovat se nemusí, krmí se převážně masem(drůbeží, hovězí), rybami, krevetami atd. podle druhu a stáří želvy. Mláďata se krmí denně, starší želvy ob den, nebo co tři dny..
9.10.2009 14:34veronique
Když už jsme u těch poddruhů, elegansku snad pozná každý, ale neznáte nějaké důvěryhodné stránky kde by byli popsány rozdíly mezi jednotlivými poddruhy?
- - - - -
máte někdo zkušenosti s plísní krunýře? Hedvik ji chytil v jezírku, teď už je samozřejmě doma vodu má jenom po břuch, krunýř desinfikuju roztokem hypermanganu, dávám vitamíny (od vitakraftu), je ještě něco čím bych mohla léčbu podpořit? A dá se nějak plísním při chovu v létě v jezírku vyhnout? Loni byl úplně v pohodě, letos taky a až ke konci srpna se mu začal krunýř horšit. Filt tam nemáme, ale vodu(ze studny) jsem pravidelně měnila.
- - - - -
*filtr
12.10.2009 10:11Nera
Veronique: plísně - hodně pomůže chovat venku (mým želvám se to vyhojilo), ale chci je dát zimovat, tak se bojím, že se to zase rozjede:( Ale jestli máš jen jednu želvu nebo dvě, tak se toho třeba zbavíš definitivně.
Skin: namazat se jeden může třeba v hospodě, ale želvu z toho pls vynechte - v přáírodě jim taky nikdo krunýř ničím nepatlá.
13.10.2009 08:23enek
to Marek P: prosím raději neodpovídej na dotazy ostastaních, když radíš nesmysly
to Anonym: zaprvé je nezbytné říci o jaký druh vodní želvy se jedná, aby bylo jasné, jaké jsou nároky takové želvy.ˇDruh z tropů se samozřejmě zazimovat nesmí, protože pro spoustu druhů jsou dlouhodobé teploty pod 15° C smrtelné. Ale pokud se jedná např. o Trachemys scripta elegans, doporučoval bych v případě dospělců zimování asi tak 3 měsíce při teplotě kolem 8°C, což je nezbytné pro úspěšné rozmnožování. U mladých zvířat bude záležet na kondici, samozřejmě se nesmí zazimovat slabá a nemocná zvířata. Jinak bych doporučoval tak 6-8 týdnů kolem 10° C.
Při chovu želv je potřeba přemýšlet. Je důležité vědět odkud želva pochází a jaké jsou v dané oblasti podmínky a potom tyto znalosti aplikuji na chov. Je tedy nesmysl, že mláďata se zimovat nesmí... co by asi dělala v přírodě? Stejně tak se ničím nemaže krunýř, protože k ničemu takovému se želva v přírodě nedostane. A tak by se samozřejmě dalo pokračovat...
16.10.2009 08:37enek
Neboj se, pokud jsou želvy v dobré kondici, zimování je pro ně přirozené a je pro ně přínosné.
Jen pozor na teplotní šok. Všechno dělej postupně. Osobně bych doporučoval nejprve zvážit délku zimování. Doporučoval bych tak 2,5 - 3 měsíce (rozhodně ne pod 2 měsíce, protože je to pak zbytečné), a začít tak, aby se zvířata probudila zrovna na jaře (druhá půlka března). Ještě je tedy chovej v teple, krm je, ale teploty jen málo nad 20°C. Pak od začátku prosince postupně snižuj teploty (tak v průběhu 10-14 dní, to by mělo stačit).
Klidně zazimuj obě společně. Až bude mít voda pod 10° C sniž jim hladinu vody tak, aby byly celé ponořené, celé ve vodě, ale bezproblému v polospánku mohly vystrčit hlavu nad hladinu a nadýchnout se. Pak už je zbytečně neruš a příležitostně kontroluj kvalitu vody. Pokud ji budeš měnit, dej si pozor, aby měla stejnou teplotu (max. o 2° C vyšší). Pokud máš, nebo seženeš samce, můžeš příští rok očekávat oplozenou snůšku. Držím palce.
Máš-li další dotazy, klidně napiš.
17.10.2009 15:49Salvie
enek děkuju moc. konečně chápu jak to mám udělat :-) No samce mám,ale želvy ozdobné (myslim Chrysemys picta)-5 let starého a slyšela jsem že se nedoporučuje druhy křížit a navíc on oní zatim nejeví žádný zájem. Pak mám ještě jednu želvu a tý je teplve přez rok (pohlaví zatim nevim) je to stejnej druh jak ten samec a tu tedy on miluje.Tak si, kdyžtak na vajíčka budu muset ještě počkat až ta malá dovyroste. Což mi zatim moc nevadí, když jsem si o tom četla tak se mi to zdálo hrozně složité tak to kdyžtak dukladně zatim nastuduju :-)
Jinak eště stim přezimovánim všechny želvy jsou v dobré kondici a vypadaji zdravě. Tak dospělou samici i toho samce přezimovat budu, ale myslíš že mám dát i toho prcka snima? Jemu tak rok a půl a měří cca 7cm. On je zase hrozně společenckej tak nevim jestli by mu nebylo samotnýmu smutno. jinak mě žádnej dotaz už nenapadá, ale doufám, že se sem občas podíváš v tom prosinci kdyby náhodou :-) ale zatim moc děkuju
19.10.2009 22:50veronique
petruska: podívej se tu do inzerce, nebo se dá želva darovat do zoo nebo nějaké botanické zahrady
- - - - -
Linda: o zimování je tady na stránkách "Péče o želvy" nebo níže příspěvek od enek - 16.10.2009 08:37
- - - - -
ahoj: zkus krmit syrovým masem, vhodné je kuřecí, ryby, drůbeží a hovězí játra, tomu většinou želvy neodolají, když mají moje želvuchy na výběr, vždycky si vyberou syrové.
nikinecka: máš vodní a nebo suchozemskou? jak je velká? možná jí a jen ti to připadá málo. Má zářivku? zkus toho napsat víc, jinak samozřejmě k veterináři
26.10.2009 21:59Gábina
enek - děkuji za informace. Mám ještě jednu želvu nádhernou. Tam vím,že se pohlaví rozezná až tak ve třech letech. To bude asi i u tech klapavek. Mám spíš strach,aby si neublížili. Ta starší je daleko větší - 8,3 x 8,3cm a 87g, ta menší - 5,2 x 5,2 cm a 17g. Tak jsem si říkala,že kdyby to byl páreček, nemusím mít strach. S tou dietou to zkusím. Vím, musí dostávat vitamíny a živiny, ale přiměřeně.... Moc díky. pomohl si mi, Gábina
27.10.2009 09:47Nera
Skin: proboha, kde ty želvy chytáš, že píšeš, že je jinak rybáři zabijí?? S tím jsem se ještě nesetkala:( Mor na takové lidi.
Můžeš mít třeba 10 želv pohromadě a snesou se (když budeš mít štěstí) nebo taky nebudeš moct mít s konkrétní želvou společně žádnou jinou, protože by se rvaly - to záleží na konrétním jedinci. Nejlepší je mít víc zhruba stejně velkých samic a málo samců. Já mám jen jednoho samce želvy nádherné a jsou s ním strašné problémy, pořád by se jen množil - jedno s kým. Jeho poslední objekt je třikrát tak velký samec psedemys nelsoni:-)
27.10.2009 17:02Gábina
Ještě bych měla jeden dotaz. Mé želvy se vyhřívají pod obyčejnou žárovkou, krytou horním sklem. Prý by měli mít ještě něco, nějakou jinou žárovku, tvořící vitamím D, nezbytný pro správnou tvorbu krunýře. Co je to za žárovku a jak ji používat. Asi přes sklo ne,že? A jakou dobu by se měli želvičky vyhřívat pod takovou žárovkou. Kde ji koupím? A kolik asi stojí? Přes léto jsem se snažila mít želvičky hodně venku, ale teď už to není možné... Díky, Gábina
31.10.2009 09:39Věra
Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás zeptat "enka".Máme na zahradě rybník a v něm i želvu, která k nám přeběhla od sousedů.Přezimovala u nás již 3 zimy.Bohužel se nám ale teď voda v rybníku velmi rychle a hodně zkazila a tak jsme museli rybník vypustit, odlovit ryby, odstranit kytky (lekníny atd.) a rybník vyčistit. V nejhlubší části bylo velmi bahna a my nevíme, jestli želva k přezimování trochu toho bahna potřebuje, že se v něm ukryje a nebo jí bude stačit je voda, kterou tam znova napustíme a zda vůbec přežije, když jsme ji teď asi ten zimní spánek přerušili.Velmi děkuji za odpověď.