2.11.2009 07:18enek
Věro, abychom měli jistotu, asi bych v tomto případě doporučoval spíše vzít želvu a nechat ji zimovat ve studeném sklepě. Tím že se na poslední chvíli změnily podmínky, nemáme jistotu, že tma nezačnou nějaké procesy, které by mohly želvě ublížit. Vím, že to bylo rozhodnuí na poslední chvíli, ale vždy je určitě lepší provádět takovéto činnosti na jaře.
3.11.2009 13:38Nera
Já chovám želvy léta, ale letos se prvně pokouším o zimování: mám dvě samičky elegansek ve venkovním bazénku s hloubkou asi půl metru, voda je jak led. Želvy nežraly min. 3 týdny - ta větší už je asi zazimovaná, je v krunýři, oči zavřené a občas se jde ve spánku vynořit a pak zase zahučí dolu. Ta druhá ale zatím nespí - když jsem ji vyndavala, mrkla na mě. Nemůže to té dosud nezimující želvě nějak uškodit, že ji mám furt nespící venku?
3.11.2009 14:24enek
Myslím, že je vše v pořádku, ale rozhodně je nenechávej celou zimu v takto mělkém bazénku, pokud přijdou tuhé mrazy, promrzne to až na dno a želvy uhynou.
Vymysli nějaké umístění v chladném sklepě.
To že nežerou je normální, už by to nebyly schopné strávit. Metabolismus celého organismu je přizpůsobený okolním podmínkám a schopnosti přežít.
3.11.2009 15:57Nera
Enek, díky. Ne, nebudou tam pořád - jakmile začnou mrazy, přendám je do sklepa - ted je ale bohužel ve sklepě na ně ještě teplo, takže je nechávám v tom bazénku co to půjde - tj. teplota neklesne pod nulu. Sklep je v paneláku, tak snad to bude dost chladné. Vodu použiju tu s bazénku, sice jsou tam řasy, ale nevím, kde bych vzala vodu stejně ledovou.
4.11.2009 08:06enek
Obávám se, že panelákový sklep bude teplý. Navrhoval bych necaht želvy v bazénku tak aby měly dva měsíce v těchto chladných podmínkách, pak bych je nechal 2-3 týdny v teplejším prostředí sklepa a pak bych je vzal zpátky do teplých podmínek terária v bytě. Dva měsíce zimování jsou minimum, aby to k něčemu bylo. Optimální jsou tak tři. V panelákovém sklepě bude teplo a už by to nebylo správné zimování a želvy by zbytečně spotřebovávaly energii.
Aho, použij stejně ledovou vodu, ve které jsou teď.
4.11.2009 10:45Nera
Enek: děkuji, pokusím se - jde o to, aby ty dva měsíce vydrželo nemrznout:( Jad teploty klesnou, nezbude než dát želvy do sklepa a pak se uvidí, zda tam budou spát nebo ne.
Příští rok je chci nechat zimovat na zasklené lodžii (tam mám ten bazánek:-) - letos se ale zasklít nestihlo, tak je balkon otevřený. Až to bude zasklené, nechám tam želvy pořád. Tedkonc ale s prvními mrazíky musím bazének vykydat.
4.11.2009 13:25Věra
Dobrý den,chtěla bych moc poděvat za odpověď "enkovi" a ještě jsem se chtěla zeptat, když želvu umístíme do chladného sklepa, máme ji dát do bedínky napuštěné vodou a nebo jen vlhký písek a nebo jí to v bedně udělat tak, že bude pod vodou a kdyby chtěla, měla by možnost vylézt na souš?Děkuji za odpověď.
5.11.2009 09:08enek
obecné pravidlo: suchozemské želvy se zimijí na suchu, vodní ve vodě. v průběhuzimního spánku určitě nebude vylézat na souš. doporučuji jednouduché a na údržbu snadné zařízení, tedy jen nádobu a vodu, nic dalšího. a čas od času sledovat kvalitu vody. a už jsemuričtě psal, hloubku vody tak, aby nad krunýřem měla 2-3 cm, víc je zbytečné, ale musí být ponořená, jinak riskujete zápal plic.
ohledně odlupování svrchních štítků ... je to naprosto normální obměna, která mimo jiné znamená, že želva roste; u želv rodu Trachemys, Pseudemys, Chelodina, Emydura a další je to normální, ale u spousty jiných se tak neděje, jako např. u Pelusios, Emys, Clemmys a další.
11.11.2009 14:45Bondik
TO pompo :
Problém s očima jsem měl také a stačilo mít stále čistou vodu,teplotu vody nejméně 26 stupňů celsia(lepší 28)a vymýval jsem oči borovou vodou a 4x píchnul injekci s vitamíny na doporučení veterináře(nutno podotknout,že želvy moc nedělal).
Ale zabralo to a želvičce se oči uzdravily.Samožřejmě je lepší zajít za želvodoktorem(ne jen jakýsi prasečí technik či psí odborník)a ten by měl stanovit diagnózu na 100%,aby to nebylo něco horšího než jen zánět očí ze studené,špinavé vody,jak si myslím,že by to mohlo být.
TO sojka :
Želva se zřejmě hodlá zazimovat a hybernovat.Měl jsem vodní želvy tři a to celých 24 let(všechny to byly želvy nádherné)a ani jednu zimu nespaly = naprosto bez problémů,zdravé,vitální,žeroucí....
Takže z mého hlediska doporučuji čistou vodu 26-28 stupňů,souš se žárovkou,kde se může žofle pěkně smažit :)) a pestrou potravu(moučné červy,vodní rostlinky,okružáky,pulce na jaře,mouchy,holátka,ryby všeho druhu,libové hovězí,granule pro vodní želvy......) a želva se nebude snažit hybernovat.
Jen pro odborníky-takhle jsem želvy choval já a můj výsledek byl takový,jaký jsem výše uvedl,takže všeznalé rady typu,to se nesmí a jak jim to ubližovalo si nechte pro další odborníky...u mne byl 24 let výsledek naprosto zdravé,velké a celý rok čilé želvy(měl jsem tři samičky).
- - - - -
TO Pompo :
Hypovitaminóza
(také tzv. "nemoc oteklých očí")
Toto onemocnění bývá nejčastější problémem mladých želv rodu Trachemys. Je způsobeno především podáváním nevhodné potravy. Jedním z prvních příznaků je otok očních víček, který nakonec úplně zabrání želvě oči otevřít. Z nozder může vytékat čirý sekret, který se při sekundárních infekcích mění až na hnisavý. U želvy se objevují dýchací obtíže a často si otírají hlavu předními končetinami jakoby ve snaze oči očistit a otevřít. Nemocná želva se zdržuje na souši a vyhledává vyhřátá místa. Onemocnění bývá provázeno odmítáním potravy, které nedostatek vitamínu ještě prohlubuje a bez léčení skončí uhynutím želvy.
Léčba: Toto onemocnění je zejména v počátečních stadiích poměrně snadno léčitelné. Léčba spočívá v podávání vitamínu A. V počátečních stadiích (pokud želva ještě přijímá sama potravu) vystačíte s vitamínovým přípravkem (např. Combinal AD3). Při odmítání potravy je jedinou možností podávání vitamínu injekčně. Pokud odmítání potravy trvá po delší dobu, nezbývá než želvu krmit násilně. Léčení trvá podle závažnosti onemocnění 1 až 3 týdny.
Tak totok jsem ještě našel-takže postup by měl být správný,co jsem psal níže v předešlém příspěvku...pokud to je opravdu tato nemoc....