4.5.2009 15:42veronique
Georgie: jů to vypadá moc pěkně. Je to taková ta umělohmotná kůra co prodávají ve zverácích nebo je pravá?? Jestli je pravá nebude ta část nad vodou plesnivět?
Právě dávám oba želvíky (nastřídačku) do lavoru na balkon na sluníčko, ale není to ono, můžou tam být jen chvilku, aby se neuvařily. Hedvika do jezírka nosit každej den nemůžu, nemám ho doma a zrovna mám zlomenou nohu, takže je to blbý. Ale aspoň na chvilku ten balkon, no.
Ať se želvíkům daří ;-)
4.5.2009 22:10Gábina
Ahoj, dlouho jsem tady nebyla. Ráda bych se zeptala, jestli máte někdo zkušenosti se zazimováním želviček v domácím prostředí při teplotě, jakou mají celoročně. Musí se jim teplota snížit, mají nějakou přípravu před zazimováním, nebo zazimovat nemusí? Neublíží jim to, když jim nechám teplotu stále stejně vysokou? Nebo si musí pře zimu odpočinout? A zazimují vůbec? A všechny druhy? Měla jsem je teď první zimu a zazimování jsem jim nedopřála. Jak dlouho taková želva spí? Mám klapavku a pak myslela jsem si, že ta druha je želva nádherná, ale nemá ty červené skvrny. V obchodě mi řekli, že je to želva vodní. To jsem poznala i bez nich :-). Tak že by to byla želva malovaná? Kdybyste někdo něco věděli o zazimování vodních želviček, budu ráda za každou radu. Předem moc díky
5.5.2009 15:56Nera
Já bych se zase dávání mrnavých želv s velkými bála dost - zvláště, jestli máš želvy nádherné. Já jsem musela dát 10cm želváky pryč od 20cm Bubliny, protože jim okusovala drápky - cíleně, žádná náhoda:( Jiná samička želvy nádherné, 16cm Beruška, je zase kousala do pindíků, když páchali orgie s filtrem:-( Mám dohromady s Bublinou jen tu Berušku, jsou spolu tři roky, a minulý týden Bublina Berušku jen tak cvičně kousla do krku. Tož asi tolik k želvímu soužití.
Jinak Salvie má samičku želvy mapové, a ty nejsou takové potvory, jako želvy nádherné, naopak jsou moc hodné.
6.5.2009 13:47Nera
dokud jsou malý, tak zvládnou možná i akvárko 80cm na délku krát 40cm na šířku, teoreticky i méně, ale rychleji porostou ve větším a časem tak jako tak budou chtít velké - takže doporučuji rovnou koupit něco, co má na délku aspon metr, a když už to nemůže být moc dlouhé, tak aspon at je to hluboké (časem je dobré zvýšit vodní sloupec, já mám u dospělých přes 30cm hloubku a želvy jsou nadšené a čile plavčí)
12.5.2009 17:46veronique
Vejma: Děkuji, Hedvikovi vyřídím. Ohrádka je domácí výroba, vyrobil mi ji strejda ze starých latěk. Hedvik má jezírko až od loňska, to měl 3 roky a 12 cm, takže z letněním prcka venku nemám zkušenosti. Utopit se malá želvička určitě neutopí, musí tam ale mít mělčinu. Spíš jak píše Salvie, hlídala bych si teplotu, zatím je ještě nad ránem zima. Glorču letos ještě ven nedám, má 8cm a teď 9 měsíců, ale dávám ji do lavoru na balkon tak na hoďku na dvě, ať si toho sluníčka taky užije.
- - - - -
Salvie: není zač, sem to fotila už loni, ale fotky se mi nějakou záhadou vymazaly z foťáku i z počítače, tak sem to nafotila znovu. U nás je ohrádka nutná, ale třeba jedna paní tady má taky želvu už několik let v jezírku bez oplocení a ještě nikdy jim neutekla.
13.5.2009 14:20AllLara
Ahojky, mám želvičku nádhernou - už asi 20 let... :-)) Mám ji pořád v akvárku s kameny a cca 15 cm vody. Před třemi lety jsme se stěhovaly a zjistila jsem, že moje želvička je značně konzervativní. Ač jsem jí všechno v akvárku nechala, jak bylo, dost špatně nesla "změněný výhled". CCa po dvou dnech od přestěhování začala mít průjem a zvracela. Po dalších dvou dnech se dala sama do pořádku. Ani jsem nestihla nasadit léky. Za chvíli mě čeká stěhování znovu a mám strach, jak to na ní bude působit tentokrát - přeci jenom už bude zase starší. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Dá se nasadit preventivně nějaký přípravek, aby si tu změnu tolik nebrala? :-) Díky. Mějte se krásně a ať nám želvičky krásně rostou. Papa All
14.5.2009 15:01veronique
ludmyl: sice se uvádí, že želva zubatá je poměrně častý a oblíbený druh, ale ještě u nikoho jsem ji neviděla a ani v inzerátech nikde nenašla, takže hodně štěstí při hledání.
- - - - -
AllLara: než na stres ze stěhování bych to viděla na nějakou infekci, našeho Hedvika máme až od jeho cca 1 roku, a u nás se stěhoval už několikrát, z akvárka do jezírka, pak zpátky, z malého akvárka do většího do jiné místnosti a nikdy neměl průjem, spíš stres ventiluje šploucháním a narážením do stěny akvárka. Navíc myslím, že želva není zvíře, které by bylo vázané na někoho a nějaké místo. Možná má někdo jiný názor. Každopádně přípravek na nervy pro želvy asi není a diazepan bych jí nedávala.
- - - - -
Nikol: říká se:něž zimovat špatně tak radši vůbec. Vesměs vodní želvy většinou pochází z prostředí, kde je tak nějak stálá teplota, proto ve volné přírodě zimní spánek nepotřebují. V zajetí pokud se jim tolik nesvítí, tak přestanou být aktivní, míň žerou a na jaře se zase proberou, ale ne že by spaly úplně.
18.5.2009 10:37Nera
katty: pokud želva jinak vypadá zdravě a aktivně plave, tak si nejspíš ještě nezvykla - házejte jí vždy trochu žrádla do akvárka, jak dostane větší hlad, vezme si to:) Krmte ji grundlemi (malé mražené rybičky, mají př. v hypernově), sladkovodními i mořskými rybami, krabími prsty, kuřečími vnitřnostmi (srdce, žaludk...), rozdrcenými kuřecími krky, libovým hovězím, kuřecím masem, žížalami, šneky, cvrčky... - červy raději nedávejte dokud nebude větší, mají tuhá těla a želvy to neumí strávit a pak to kakají jak to snědli...
romča: já těm svým, pokud jsou zdravé, už léta svítím obyčejnou šedesátkou a někdy i čtyřicítkou -jen v případě plísně nasazuji UV - ale část léta je mám venku
macek: četla jsem, že 50-60 let, mým nejstarším je něco přes 12 let a jsou v plné síle:)