6.6.2011 21:04 M.
marie: Ano, jsou to želvy nádherné. Syčí, protože je nemocná. Odnes je pro jistotu obě na veterinu. Nechápu, proč někdo dává někomu zvíře, když ten dotyčný neví, jak se o něj starat. Lidé jsou nezodpovědní a ze zvířat dělají chudáky. Na vybavení pro 2 želvy si připrav minimálně 10 tisíc. Počítej i s 15 tisíci. Zapotřebí je investice do stolku, akvária, filtru, topení, teploměru, souše, štěrku, vhodného osvětlení, krmení. Navíc se spotřebuje velké množství elektřiny a hektolitry vody měsíčně. Nejvíc času ale zabere údržba akvária a péče o želvy. Želvy bývají občas nemocné a veterina také není zadarmo. Želvy potřebují pro zdravý růst pestrou stravu. Tipy na jídlo si najdi buď tady na diskusi ve straších příspěvcích, nebo v záložce "Krmení", nebo jinde na netu. Želvy nádherné potřebují k jídlu maso.
8.6.2011 15:58 drago
možná blbý dotaz mám doma želvárko 60x30x25cm, klasické skleněné, s vlepenou plošinou, mívala jsem v něm myši, ale ty už odešly na nebeskou louku...přemýšlela jsem, že bych se vrátila k želvuchám, ale nechci už trachemisky, protože jsou velké (měla jsem samici, co měla krunýř přes 30cm dlouhý) a já už nemám tolik místa na pořádné ubytování...tak jsem se chtěla zeptat, zda bych do tohoto mohla dát třeba klapavku nebo jestli neznáte nějakou další želvuchu, co by v tom byla spokojená...řekněte svoje zkušenosti a názor, zlobit se nebudu ;-)
12.6.2011 18:10 M.
David: Ahoj, je to zcela normální chování želvy, když je v novém prostředí. Musí si jen zvyknout. Radim: Pokud ti zelená akvárium a voda v něm, tak ho musíš důkladně vyčistit a nechat uschnout. A nenechávat ho na přímém slunci, např. když ho máš u okna. Nedávno jsem tu popisoval, jak mám udělanou souš já, tak sem jen zkopíruju, co jsem už psal. Ostrůvků se prodává hodně, ale z vlastních zkušeností ti můžu doporučit, udělej si svůj vlastní. Žádný z prodávaných se mi neosvědčil. Většina z nich je vhodná pouze pro mláďata želv a jakmile želvy vyrostou, tak musíš něco vymyslet sám. Možností, jak udělat ostrůvek je mnoho. Já mám velké akvárium a mám v něm 20 kilový kořen, který trčí nad vodu tak, že se na něj bez problému želva dostane a vyhřívá. I tak ho mám jen jako výlez na souš, kterou mám udělanou nad vodou. Žádná část souše mi nesahá do vody. Mám to tak z toho důvodu, abych želvám neubíral prostor ve vodě. Mám souš udělanou z 5cm tlustého polystyrenu s rozměry 50 x 40 cm. Ten mám polepený z vrchní strany tenkým kobercem nezávadným lepidlem. Souš nemám ke stěnám akvária přilepenou, mám ji vtisknutou mezi skla. Souš tlačí na stěny akvária, protože je širší než akvárium samotné a tím drží pevně. Nesmí se ale zvolit až o moc širší souš, protože by akvárium mohla prasknout, protože voda způsobuje taky velký tlak na stěny akvária. Další, a oblíbenou, možností je vlepit do akvária další sklo. Stejným způsobem, jako jsem popisoval mou souš. Jen se musí přilepit :D. Sklo se pak může polepit např. břidlicí a je to. Vypadá to přirozeně a nedá to tolik práce, jako souš z polystyrenu. Další možností je poskládat kameny na jedné straně akvária tak, aby tvořily hromadu, která bude trčet nad vodu. Tento způsob bych nikdy nevolil, protože chci mít v akváriu hodně vody a nechci ve vodě ubírat místo želvám. Taktéž můžeš zvyšovat výšku štěrku z jedné strany akvária na druhou tak, že bude na jedné straně štěrk nad vodou. Další možností, jak vyrobit souš je, že můžeš vyrobit plošinu (z čehokoliv) a zavěsit ji na stěny akvária tak, aby ta plošina byla těsně nad hladinou a tím vytvořila souš. Prodávané souše ve zverimexech rozhodně nedoporučuji. Vložit do souše trochu práce a úsilí se vyplatí. Navíc prodávané souše jsou nesmyslně drahé. Většinou jsou vyrobeny pouze z polystyrenu, který časem začne nasávat vodu, protože souš je nekvalitně vyrobená. Je to proto, aby člověk šel a zase musel utrácet za novou. Způsobů je opravdu nepřeberné množství a fantazii se meze nekladou. Vždy ale pamatuj na to, že souš musí být dostatečně velká, bezpečná a lehce dostupná. Musíš pořešit výlez na ni, aby želva lehce vylezla. A tady máš ještě odkaz na mých pár fotek: trachemysscripta.galerie.cz/5257039-zelvy#%20
19.6.2011 15:49 M.
Romča: Koberec vodu nasakuje, ale jen tam, kde je namočený do vody. Jinak na něj pořád svítí žárovka, takže je neustále suchý a neplesnivý. Souš mám nad vodou. Polystyren je větší asi o necelý 1cm. Hana: Pokud ti voda zelená, máš tam řasu. Musíš vymýt akvárium důkladně, např. tím savem, jak zmiňuješ. Jenže tam pak nemůžeš dát hned želvu. Řasa bude na všem, co v akváriu máš. Tzn., že musíš umýt důkladně všechno, akvárium pak nechat pořádně vyschnout (celý den). Druhý den akvárium pořádně vymyj jen vodou a nech ho znovu vyschnout. Až potom můžeš akvárium napustit a želvu tam zase dát. Tohle ovšem vyřeší tvůj problém jen v případě, že nemáš akvárium u okna. Pokud na akvárium svítí slunce, tak se řas nezbavíš nikdy.- - - - - Hana: Želva to určitě 2 dny vydrží mimo akvárium ;-).- - - - - Minulý týden jsem se bavil s jedním veterinářem přes plazy. Vysvětloval mi, proč a jak krmit želvy. Důrazně všem doporučuju, nekrmte želvy každý den. Krmte je maximálně každý druhý den a jen trochu. A dávejte jim vždy sušené nebo i živé ryby. Krevety se nesmí dávat moc často, obsahují totiž hodně fosforu a ten želvy nejsou schopny tak rychle vstřebat. Jsou potom velice náchylné na nemoci. Opravdu želvy nekrmte denně, jen ob den, hlavně rybami, krevety občas, místo kuřecího masa dávejte hovězí, ale maximálně jednou za měsíc. Vepřové maso a vajíčko, jak někteří dávají, nedoporučuju vůbec. Sem tam můžete krmit i nitěnkami. Veterinář mi vysvětloval, že někdy míň je prostě víc. Platí to i ohledně krmení želv. V přírodě totiž želvy žijí v bahně, do kterého se zahrabou a vydrží v něm i půl roku bez potravy a pak normálně fungují. Proto, když želvy mají u nás doma komfort, je to pro ně špatné. Od přírody nejsou zvyklé na křišťálově čistou vodu, ani na pravidelný a velký příjem potravy. Želvy jsou od přírody velice tvrdá zvířata a snesou toho hrozně moc, ale jen když mají vhodné podmínky. Jindy bývají často nemocné. Veterinář, u kterého jsem byl, se stará i o zvířata v zoo a říkal mi, že např. velbloudi jsou zvyklí na poušť, a proto nesmí mít v zoo neustálý příjem vody a potravy. Z dostatku vody a potravy prý i hynou. A s želvami je to stejné. Takže je krmte tak, jak jsem napsal, bude to pro ně lepší. Doufám, že jsem některým trochu poradil, protože ne každý tohle ví.- - - - - To poslední byla rada pro všechny chovatele želv.
20.6.2011 21:46 M.
kralicek: Rybu si želva roztrhá. Pro mláďata může rybu buď nařezat na tenké plátky, nebo ji rozstříhat nůžkami, tak to dělám já. LuLu: Třikrát denně opravdu ne. Želvy mohou být i několik let zdravé, ale garantuju ti, že pak uhynou, protože nejsou schopny spotřebovat tolik energie, aby tolik jídla potřebovaly. Želvy by jedly klidně pořád, ale není to dobře. Krmení ob den platí pro mláďata. Dospělé želvy by se měly krmit maximálně 2-3x týdně. Dospělá želva sní mnohem více potravy, než sní mládě, a proto jí stačí krmení občas. Nedělám si srandu a dejte na mou radu ohledně krmení. Jedna moje želva totiž na každodenní krmení doplatila, bohužel. A časem na to doplatí každá želva. Navíc by se do krmení měly přidávat kapky vitamínů, hlavně vitamín A a D.
21.6.2011 15:29 M.
Miki5: Určitě je nekrm denně. Denně by se měly krmit želvy staré do 2 měsíců, pak jen ob den. V dospělosti 2-3x týdně. Jedna moje želva zemřela po dvou letech právě z toho důvodu, že jsem ji krmil denně. Měla pestrou a zdravou stravu, ale její tělo to nedokáže tak rychle spotřebovat. Rychle vyrostla. Jednalo se o Želvu nádhernou a v necelých dvou letech měla 20 cm. Většinou takhle rychle rostoucí želva má zdeformovaný krunýř, ale moje nic. Měla naprosto nádhernej a tvrdej krunýř, myslel jsem si až do poslední chvíle, že je zdravá. Nic jí nebylo, až poslední měsíc přestala přijímat potravu a ani veterinář jí nedokázal pomoct. Šlo to ráz na ráz. Po pitvě mi řekl to, co jsem tu psal ohledně krmení. Doporučuju všem, aby si to přečetli. Jedná se o příspěvek z 19.6.2011 15:49.
21.6.2011 23:49 M.
kralicek: Určitě je nejlepší dávat želvě rybky živé. Já jsem si kvůli tomu dokonce založil akvárium s pavími očky, protože se rychle množí. Pokud nemáš to srdce, je to škoda. Rybka totiž netrpí, když ji želva chce ulovit, protože ji želva sní velice rychle, tak to má rybka hned za sebou. Já dávám častěji sušené ryby, ale rybí filé nedávám vůbec. Dávat se sice může, četl jsem na hodně stránkách, že ho chovatelé želvám dávají, ale musíš si dávat pozor, zda je filé kvalitní a hlavně bez kostí. Totiž v mražených potravinách se často vyskytují nějací paraziti. Není to ovšem důvod je želvám nedávat, občas dávám mražené nitěnky. Co se týče těch ryb, tak jinou alternativu, než filé, jak zmiňuješ, nevidím. Sušenými rybkami krm klidně pokaždé, až najdeš odvahu, tak zkus i živé ;-). Občas přidej filé, pokud chceš.
22.6.2011 16:14 M.
kralicek: Nezneužíváš, jen se ptej ;-). S čím můžu, s tím poradím. To mi veterinář neříkal, ale určitě je to proto, že hovězí maso (i kuřecí atd.) je pro želvy dobré, co se týče složení, ale želvy ho tráví velice pomalu. Proto se takové druhy masa mají dávat jen občas, ale je to pro želvy dobré. V přírodě by totiž želva sotva ulovila krávu, aby se dostala k hovězímu masu :D. David: Podívej se na internet. O chovu pavích ok je toho napsáno spousta. Pokud chceš rady chovatelů, obrať se na stránky rybicky.net - ty můžu vřele doporučit. Fórum o těchto rybkách je zde: rybicky.net/forum/208
22.6.2011 20:58 M.
kocicka14: 2 dny jim nedávej vůbec najíst. Pak krm každý druhý den.- - - - - Opakování je matka moudrosti: Důrazně všem doporučuju, nekrmte želvy každý den. Krmte je maximálně každý druhý den a jen trochu. A dávejte jim vždy sušené nebo i živé ryby. Krevety se nesmí dávat moc často, obsahují totiž hodně fosforu a ten želvy nejsou schopny tak rychle vstřebat. Jsou potom velice náchylné na nemoci. Opravdu želvy nekrmte denně, jen ob den, hlavně rybami, krevety občas, místo kuřecího masa dávejte hovězí, ale maximálně jednou za měsíc. Vepřové maso a vajíčko, jak někteří dávají, nedoporučuju vůbec. Sem tam můžete krmit i nitěnkami. Veterinář mi vysvětloval, že někdy míň je prostě víc. Platí to i ohledně krmení želv. V přírodě totiž želvy žijí v bahně, do kterého se zahrabou a vydrží v něm i půl roku bez potravy a pak normálně fungují. Proto, když želvy mají u nás doma komfort, je to pro ně špatné. Od přírody nejsou zvyklé na křišťálově čistou vodu, ani na pravidelný a velký příjem potravy. Želvy jsou od přírody velice tvrdá zvířata a snesou toho hrozně moc, ale jen když mají vhodné podmínky. Jindy bývají často nemocné. Veterinář, u kterého jsem byl, se stará i o zvířata v zoo a říkal mi, že např. velbloudi jsou zvyklí na poušť, a proto nesmí mít v zoo neustálý příjem vody a potravy. Z dostatku vody a potravy prý i hynou. A s želvami je to stejné. Takže je krmte tak, jak jsem napsal, bude to pro ně lepší. Doufám, že jsem některým trochu poradil, protože ne každý tohle ví.
24.6.2011 21:29 kralicek
Sofieee: voda se u vodní želvy při dobré filtraci mění klidně i jednou za tři týdny, za měsíc. takže zas tak často ne. suchozemské želvy jsou dle mého náročnější na chov, navíc většina z nich patří do chráněných druhů CITES a podléhá registraci na úřadu. u želvy si ale vždy musíš uvědomit, že malinká želvička je roztomilá, ale převážná většina dorůstá až do velikosti 25cm(a více)!pokud tedy v budoucnu nebudeš schopná pro tak velkou želvu zajistit dost prostoru, vol velmi pečlivě druh. já mám třeba klapavku, co dorůstá pouze cca 13cm. co se týká počtu želv v tvém akva, rozhodně bych tam chovala jen jednu želvu..želvy jsou samotářky,nevadí jim to, naopak kdyby jich bylo víc na menším prostoru, útočily by na sebe..samozřejmě ze začátku ne, ale jak by povyrostly bylo by to pro ně nedostačující..ještě bych snad podotkla, že musí počítat s tím, že želva není jako morče nebo pískomil - moc si s ní nepohraješ, ..je to spíš zvířátko na pozorování..takže zvaž, jestli by tě ten chov bavil..pokud bys zvolila klapavku a něco dalšího by tě zajímalo,ozvi se:-)- - - - - jo a názoru M.se nediv, už se tu na foru objevilo spoustu takových, co se o želvu starali naprosto příšerně nebo co si pořídili želvu bez sebemenších znalostí a bez zajištění vhodných podmínek pro ně..jeho postoj už je tak zřejmě prevence, aby takové lidi od chovu želv odradil..
24.6.2011 22:09 M.
Sofieee: Promiň, moje reakce byla přesně kvůli tomu, co napsala kralicek. Do akvárka takových rozměrů nedoporučuji Želvu nádhernou, protože může vyrůst až do 30 cm, takže šířka 35 cm by opravdu ideální nebyla. Jak ti radí kralicek, pokud chceš vodní želvu, tak klapavka by byla do takového akvária ideální. Je malá, navíc špatně plave, hlavně chodí po dně, takže nepotřebuje tolik vody. O suchozemských želvách ti toho moc neřeknu. Samozřejmě, pokud budeš potřebovat radu, tak ti poradím já i ostatní, kteří tyto stránky pravidelně navštěvují.- - - - - Ještě mě tak napadlo, pokud nejsi rozhodnutá chovat želvy, podívej se sem: terarka.net Je tam zaregistrována spousta lidí, co chovají nějaká zvířata v terárku. Běžně dostupných zvířat, co se dají chovat v terárku, co máš ty a která se dají lehce sehnat, jsou opravdu desítky, ne-li více.
25.6.2011 13:05 Mira
Zdravím! Chovám želvu červenobřichou a přijde mi že barva jejího "břicha" se mění ve škále od světle oranžové po sytě oranžovu, nikdy však není červené jako mají například menší želvičky ve zverimexech. Mohu to nějak ovlivnit skladbou stravy? Dávám jí celé rybky, drcené ryby s komářími larvami a řasou, hovězí srdíčka, žere i vodní rostliny, občas granule, vitamíny dodávám v kapičkách... Jinak se má čile k světu, tak doufám, že i když neni úplně červenobřichá, že jí nic nechybí... co myslíte?
26.6.2011 14:50 Macroclemys temný
Želva, která neumí plavat (hodně zvířat ze zveráku má problémy s plaváním, neudrží se u hladiny) se Ti klidně utopí když je najednou napálíš do hloubky. Viz pan Veleňský a problém s pašovanými želvami v zoopraha. Je potřeba želvy pomalu zvykat na hloubku, klapavky ji nemůžou mít vyšší než 18cm, max tak, at pohodlně dosáhnou ode dna na zadních, TSE samo vyšší, u mě 43cm, ale zvyknuí z 18cm na 43cm trvalo rok a půl, jelikož bylý život v zajetí!!! Vodní želvy neumí plavat, musí se to první naučit, dělají to technikou dýchání obdobně jako ponorky!!! Ted zajímavost: krmení 2-3x týdně určitě. Vepřové je ale tučné a dělá želvám větší problémy než překrmování, od kuřecího a hovězího jen libové, opět kvůli tuku, také jej nejsou schopní spracovávat atd... Nejvhodnější strava jsou ryby, šneci, malé množství zelenýho (u TSE, každá želva má vlastní jídelníček). U různých chrobáků pozor na častí krmení, obsahují proteiny a bílkoviny, ale žádné vitamíny = jen zpestření potravy a sušené rybičky jsou většinou mořské = obsahují soli nevhodné pro sladkovodní želvy, tzn. opět pouze doplněk. Další věc, jestli je želva společenská. Pro želvu je naprosto nepřirozené žít trvale sama. Viz. velké želvy, ty se v zajetí rozmnožují až když je ve skupině aspoň 11kusů a je mezi nimi určitá hirearchie!!!! To samé lze pozorovat i u TSE a T.horsfieldi. Když jsme měli samotnou T.horsfieldi na zahradě, běhala za vodníma při čištění a furt běhala za náma... Když jsme ji ale pustli k samci, který 30 let neviděl žádnou želvu natvrdo ji šel zlikvidovat (o páření nešlo...). Chovat želvu samotnou je týrání (pokud nejde o agresivní druhy). Moje 4 TSE k tomu normálně krmím z ruky při velikosti 20cm krunýř, normálně jsou schopný ale sesekat zahradní šneky, 20cm živé ryby a prostě všecko co jim tam hodím... = jsou vnímavé až až... Další věc, želva potřebuje soukromí, UVa, UVb, možnost zchlazení, vodní želva vodu atd... Je jedno jestli je v akva nebo v něčem jiném, když má důležité věci vpořádku. Moje želvy byly nejštasnější v 1000l bazénu pro děti na zahradě a že to není akva jim bylo u prdele... Podávání vitamínů na mase které se dává pinzetou je nedostatečné, jelikož želva většinou maso zředí vodou a vitamíny se odplaví = píchat injekčně dovnitř. Teplota vody vyhřívaná na 27°, pod 25° určitě ne, zajímalo by mě pro jakou želvu to je? Severoamerické druhy tolik opravdu nepotřebují, spíše se v tom opíkaj... Dá se tak na 2 týdny v roce simuovat léto, jinak NE, nehledě na to, že želva kolem 15cm je schopná topítko zničit a přivodit tak zkrat ve vodě a zabít osazenstvo.- - - - - Sofii: do akva o 70x35 se Ti vlezou 3 klapavky. Samec a 2 samice, nebo 3 samice. Výšku vody nech tak, at pohodlně dosáhnou na zem, vytápěj v létě na 24°a v zimě na 20° vodu, souš připrav na kladení vajíček. Kdyby želvy byly v zimě apatické, jsou ze severnější oblasti a je potřeba je zimovat. Pokud se ti povede sehnat dospělce, výška vody stačí 15cm, můžou být uvnitř paví očka, rostlinky, určitě náký kořen co čouhá nad hladinu a úkryt pod vodou, ale tak, at se tam želvák nemůže zašprajcovat jinak se utopí. To se mi už jednou stalo. Jestli jsi z prahy, známá má ted náký mládáta, i z loňska, dám ti foun a dostaneš určo lepší želvu než někde na burze nebo zveráku.
26.6.2011 17:40 Macroclemys temný
No, ono 2 centáky udělaj dost když buduješ domeček, zvlášt když se podíváš jak drobný jsou klapavky v přírodě a že ti mutanti jsou o půlku širší a o půlku těžší... Nicméně to co jsem psal je rada na chov. Tímto způsobem se klapavky rozmnožují standartně. Viz. rada típka od kterýho si ted vezem samca s dalšíma samicama a má doma celkem 25 druhů klapaček a všechny pravidelně rozmnožuje... Pro představu, celkově je těch druhů kolem 40. V každým případě, zařízení akva jak jsem popsal je do 600kč a jednou ho majitel ocení. Když samice nemá kam dát vajca, je to podle mě týrání a chovat 2 samce fakt nejde :) (vitamíny se většinou píchaj do ryb, který želva sežere celý, je schopná toho do sebe naládovat celkem dosti, pro menší doporučuju práškový vitamíny reptivite, když v to omáčíš kus masa tak na tom zůstane bílej prášek i při žraní ve vodě robimaus.cz/reptivite-56g-673.html)- - - - - Hana: záleží na kvalitě filtru, molitanovej klidně jednou za týden, většinou víc nevydrží. Jestli to máš kvalitně zařízené, tak klidně jednou za 6 týdnů. Záleží na tom, kolik bordelu Ti pojme a dokdy je schopnej čistit. Co máš zač, na jak velký akva a kolik v tom máš jakých želv?
26.6.2011 18:09 M.
Macroclemys temný: Cokoliv jsem psal o krmení, v tom mám pravdu. Např. nikde jsem nepsal, že se mají jíst mořské ryby. Nikdy jsem nenapsal, že Želva má žít sama. Napsal jsem jen, že jí to nevadí, protože není schopna citové vazby. Želva může být sama a společně s jinými želvami může být jen v době páření. Injekčně píchat vitamíny do masa je určitě dobré, ale ne nezbytné. Co se týče teploty, v létě vodu vůbec neohřívám. Je tam 25-26 stupňů. Když má člověk jezírko, je tam samozřejmě teplota menší a vůbec to nevadí. Už několikrát jsem zde psal, že Želva je od přírody tvrdé zvíře a je zvyklá na tvrdé podmínky. Snese toho hodně. Pak Sofii napíšeš, že Klapavka dorůstá pouze do 10-11 cm a že větší Klapavky jsou mutanti. . Do 10-11 cm dorůstá pouze jeden druh Klapavek, a to Klapavka malá. Já osobně znám 10 druhů Klapavek, většina z nich dorůstá do 12-14 cm. Klapavka běloústá a Klapavka žlutavá dorůstá až do 18 cm. Netvrdím o sobě, že jsem specialista na želvy (na rozdíl od někoho), ale když tady někomu radím tak proto, že dané věci rozumím. . Toto je diskuze o želvách, kde se má radit těm, co to potřebují. Sám jsem si tady také několikrát řekl o radu.
26.6.2011 18:52 Macroclemys temný
Hana: mín krmit, spusta se ti toho rozkládá :P M.: klapavka malá, myslíš tím obecnou? Sternotherus odoratus, který je u nás v dnešní době nejrozšířenější? Krm každej den rybím žrádlem a uvidíš co jsi ještě neviděl... Známej má klapavku jak já samce od trachemysky a klapačka je dokonce mohutnější při 14cm, k tomu není co dodat... Ponorka že se rovná želva sem nenapsal. Napsal sem že stejným způsobem jak se ponořují i želvy. V závislosti na vlastní hustotě. Maj v sobě cosik, čím regulují svou hustotu a tím můžou určovat esi budou chodit po dně, nebo se znášet u hladiny, z jezírka bys to měl znát... hana: reptiglo10, dej to přes kořen na který bude lízt a při koupi objímky si dej pozor na velikost, je potřeba T8. 15W zářivka stačí a tady máš výhody všech pěkně rozepsané (když to prolistuješ pořádně, jsou tam prakticky všechny zdroje dobře rozepsané s výhodama i nevýhodama típkem co se o to zajímá). Já osobně zastávám názor že UVB potřebují všechny želvy, ale spousta chovatelů je má bez UVb a vpoho se množí. euzelva.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trubice.html
26.6.2011 22:43 Denir
Dobrý večer, sice zde moc nepíši ale pozorně čtu, Vaše příspěvky. Jelikož pan M. zde velmi často a myslím si i dobře radí, neměla jsem důvod, nikdy zasahovat a nic psát. Nicméně je to diskuze, kde lidé mají radit a zvěstovat své poznatky. Pokud se zde ještě objeví, jakékoliv slovní napadání ,od kohokoliv a tím myslím i pana Macroclemyse temného, budou příspěvky, filtrovány a mazány. Všem jde o to, aby se naši mazlíčci měli, co nejlépe. Uvítáme zde zkušené a cenné rady chovatelů, nicméně prosím pište na slušné úrovní ! Děkuji Denir- - - - - a ještě jedna věc, pánové řeště si své spory v soukromých zprávách, nikoliv zde! Děkuji.....
27.6.2011 07:30 Denir
Macroclemys a M : - - - - - Takže pánové, pozorně jsem četla Vaši milou debatu na téma, chovu želv. Dovolila jsem si některé části smazat a nechat, tam jen podstatné, které tady potřebují číst začínající chovatelé. Pane Macroclemys, jak jste psal, o chovatelích, kteří by s názorem chovu pana M nesouhlasili, tak k tomu se musím vyjádřit.. vím že je chovatelů hodně ale Ti takové stránky nenavštíví, aby nám poradili ve všech směrech a badatelsky. Proto své zkušenosti čerpáme, buď z knih, článků, nebo vlastního chovu. Nicméně nemyslím, že bychom tu byli nějací hlupáci! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pane M: Pokud jsem se Vás dotkla smazáním vašich článků, nic jsem tím nemyslela. Pouze jsem mazala, jen ty s urážlivým textem. Nicmémě po dnešním přečtení jsem je články obou, dala do stavu, který nikoho neuráží a nenapadá. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- A dále, jakékoliv příspěvky jsou tu vítány, debata od toho je, lidé mají různé názory a pohledy na věc. V tom Vám nesmím bránit, pouze prosím o slušné vyjadřování. děkuji.
27.6.2011 09:32 Hana
králicek: filtr mám zapnutý nepřetržitě ,nevypínám ho vůbec. Asi bych měla sehnat silnější filtr,jak píšeš.No už toho mám taky plný zuby,obden měnit vodu,taky se mi podařilo nakřápnout želvárko :-( budem muset pořídit nové.Máme úzké dveře a ikdyž jsem ho nesla abych prošla,tak jsem sním tukla o hranu futer :-( Přítel říkal ,že pořídíme klasické akvárko a koupíme želviče pár větších šutrů a bude mít ostrůvek. Tohle co máme je želvárium i stím výstupkem ,ale želvička nahoru stejně neleze,ona si vždy vyleze na kámen. Já pokaždý malinkým kyblíčkem vyberu vodu a naliji do záchodu a pak nesu želvárko do vany ,nejdřív tam nasypu kuchynskou sůl a houbičkou ho vydrhnu a pak ho osprchuju horkou vodou. Není nákej lepší způsob,jak tu vodu z želvárka odpustit ?
27.6.2011 10:12 kralicek
hana: no jistě že je:-) tohle jsem dělala snad jen jednou..želvárko je těžké a nebezpečí zničení je velké..a jestli tu vodu měníš obden, tak opravdu obdivuji tvou trpělivost:-) já čistím akva tak, že z něj vytáhnu písek, všechny šutry, to propláchnu pod vodou,popřípadě kameny vydrhnu kartáčkem. pak, ještě když je špinavá voda v želvárku vezmu čistou hadru a přejedu po stěnách, abych odstranila největší něčistotu. následně vezmu hadičku..jakoukoli obyčejnou, klidně kus zahradní. do ní v umyvadle naliju vodu, chytnu oba konce, aby voda nevytekla a přenesu ji k želvárku. jeden konec hadice dám do želvárka, druhý do kbelíku.důležité je, aby v hadici bylo dost vody, aby pak samospádem tekla dolů a také to, že kbelík musí být vždy alespoň trochu níže ne-li je hladina vody v želvárku..voda pak odteče sama, i když je tam převis:-) během vypouštění vody jedu po dnu s hadicí, abych se zbavila výkalů a jiných nečistot na dně. po vypuštění pokud je třeba tak lze ještě jednou vytřít mokrým hadříkem a pak už jen stačí zpět nalít vodu - buď rovnou z kýblu nebo opět přes hadici-pokud nemáš akvárko na dobrém místě. v případě, že použiješ hadici, platí, že voda v kyblíku musí být výš než akva, aby to teklo samospádem.pak už jen naskládat vše potřebné zpět, nechat chvíli jen filtr, aby se vše usadilo a želva může zpět:-) jinak kuchyňskou sůl nebo nějaký saponát vůbec nepoužívám, není to potřeba.. přenášení želvárka fakt nedoporučuju, je to nejlepší způsob jak zničit akva a nebo vanu, popřípadě si ho omylem hodit na nohu:-) a ten filtr fakt co nejrychleji kup..protože je to zbytečná ztráta času a peněz za vodu..- - - - - *než-li je hladina vody- - - - - jinak dokud je želva malá, tak na ten výstupek třeba nepoleze a šutr jí klidně stačí, ale až vyroste, jistě ho ocení. samozřejmě je i varianta, že koupíš akvárko - želvárko je samo dražší - a výstupek doděláš sama - i zde na foru zaznělo několik tipů jak na něj..já mám zatím pro želvičku jako souš jen šutr, ale vzhledem k tomu, že roste a také zvyšuji sloupec vody, tak musím měnit i velikost toho šutru..a taky je nezbytné si pohlídat, zda kámen dobře sedí na dně nebo pokud jich je více na sobě, zda se moc nehýbou, aby na želvu nemohl spadnout nebo přimáčknout ji.
27.6.2011 10:26 Jarka
přidávam k čištěni : to čištění dělám skoro stejně jako kralicek,mam několika metrovou hadici která dosáhne až do záchodu, vypouštím to přímo tam, v akvárku mám přes 100litrů vody takže to nejde odčerpávat jen tak hrnečkem :-) ,pak na napuštění vody používám kohoutek který se napojí na konec hadice a na konec sprchy(když se odšroubuje hlavice) a ze spchy to teče přímo do akvárka,je to nejrychlejší,kohoutek stojí v obi pár korun jen pozor na tloušťku hadice aby to tlak vody nevyrazil a aby to těsnilo,takže akvárko je napuštěné za chvilku. samozřejmě želvička je v době čištění v malém přenosném akvárku aby nebyl ve stresu, už je na to zvyklý a trpělivě čeká až to bude :-D
27.6.2011 22:01 Macroclemys temný
Hana: Na kolik litrů máš filtr? Pořád nemůžu pochopit jakým záhadným způsobem se Ti dokáže zkazit akva 60x35 během 2 dnů. To by mělo být OK i bez filtru když tam máš jednu klapačku. Moc krmíš, zůstavaj tam zbytky stravy (nebo krmíš játrama který dělaj neskutečný bordel) a nemáš v akva žádné prostředí... Na tenhle rozměr stačí blbej molitanovej filtr za 200 z petcentra popř. pár pavích oček a ancíků co vyžerou malý zbytky, popř. kytek co si z toho udělaj živiny (zasazené ale v truhlíku a teprv potom v akva jinak budou všude jinde než maj být). Brácha jeho akva srovnatelný s tvojim nečistil měsíc, jen vyměna trochu vody, zbytek obstaral nejlevnější filtr, kytky a paví oka. Jinak zvyš hladinu vody, klapavka o 6cm ji může mít klidně na 10-12cm, pohodlně dosáhne a budeš mít v akva lepší prostředí = hůř se ti zkazí voda.
28.6.2011 13:33 kralicek
Macro.:to jsou rozměry mého želvárka:-) Hana: nevim, jestli je úplně vhodné podávat leklé ryby želvě, nemáš jistotu, na co chcíply, aby od nich želva neonemocněla..co se týká kvality vody, trvám na změně filtru :-D tady se fakt nevyplatí šetřit..ten co mám já stál 400,- a je spokojenost velká..pokud se ti v akva tvoří řasa, mohlo by to být způsobené ještě umístěním akva, pokud je hodně na světle, může mít větší tendence ke znečištění řasou,..ale nemyslím si, že by se vytvořila už za tak krátkou dobu..
30.6.2011 10:15 Markéta
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně kožnatky čínské. Mám pár (oba jedinci cca 2 roky), ale každý má oddělené akvárium (80x60x45), aby se nenapadali. Poslední dobou mi oba každé ráno plavou kolem přední stěny akvária s tím, samice to dělá víc. Ani jedna z želv není poraněná, nevykazuje známky onemocnění, obě přijímají bez problémů potravu a v akváriích jsem nedělala delší dobu žádné změny. Odděleně žijí již témeř rok, tudíž bych vyloučila možnost březosti samice (navíc je na to ještě mladá). Chtěla bych se zeptat, jestli by někdo netušil, čím by to mohlo být? Také mě napadlo, jestli jen nežebrají o jídlo, protože když vstanu a něco jim dám, většinou přestanou.. Nicméně urputnost, s jakou samice plave kolem stěny a občas se "škrábe" až nad hladinu vody mě znepokojuje, tím víc, že to dříve nikdy ani jeden z nich nedělal... Děkuji za každou radu
30.6.2011 11:58 Macroclemys temný
Markéta: klasická žebračka o jídlo. Zvykli si na tebe a taky na to, že máš měkký srdíčko a když takhle žebraj že většinou něco dostanou = jejich způsob lovu. U TSE stačí rozsvítit žárovku po ránu a večer pošimrat mezi očima je klid, ale u kožnatek to máš těžší. Moc se neslunní a jsou prstu nebezpečné od určité velikosti... Chod se za něma "pomazlit" tzn. ber je do ruk atd at tě neberou jenom jako krmiče, můžeš jim tam taky zkusit udělat nákou zábavu, třeba nasadit paví oka, ty když Ti budou vybíjet komplet tak tetry černý. Ty jsou v hejnu a blbě se chytaj takže vydrží dýl a želvy budou mít zábavu :)- - - - - šiška: dej ji do lavoru tak, at pohodlně došáhne na nadechnutí = 10cm akorát. krmit vnitřnostmi z drůběže a hovězím srdcem, popř. ryby. Pokud si ji chceš nechat doma, potřebuješ akva aspon 80x40x 25cm vody se souží na které bude žárovka a UVb světlo a filtr. Když to zařídíš nově, cca 1500-2000kč. Jinak se dá sehnat třeba na bazos.cz pár věcí levněji a pokud ji nebudeš chtít tak ji tam zkus udat, nebo napsat do nejbližší zoo at ji nepouštíš zpět do přírody, jsou pak problémy s domácí faunou. V lavoru ti želva vydrží dost dlouho, ale nad 3-4 týdny to je týrání, potřebuje se slunit atd... Lidi kteří Tě bude přesvědčovat že UVb není potřeba neber vážně, má pak želva problémy s rachitidou. Do toho se Ti moc chtít nebude protože to světlo stojí 500 jenom žárovka, já používám reptiglo10.0, vzdálenost max 15cm od krunýře slunící želvy, jinak není účinná. UVb není potřeba leda že bys ji chovala v zahradním jezírku, tam má sluníčko. (nejlevnější varianta je přes léto želvu do dětského bazenku za 200 a dát tam doprostřed šutr kam vyleze, přes zimu do akva, klidně svítit jen 25W tepelnou žárovkou at má trochu napodobeninu zimního spánku, pro želvu i mnohem zdravější)- - - - - PRAHA: v pondělí jedu nachytat plotice pro želvy, chcete někdo? Ještě mám na mražáku z minula tak budu mít navíc tak 20-30 kousků, dám za odvoz z butovic.
30.6.2011 12:24 Markéta
Romča: já krmím každý druhý den, ale je pravda, že i kdybych je "vzbudila o půlnoci", něco k jídlu by si daly vždycky :) napadlo mě ještě jestli třeba nechce na souš? Jako úplně malinké jsem je měla v akváriu se zabudovaným patrem, ale nikdy za celý rok, co tam bydlely, na něj samice nevlezla, jen samec, a to pouze jedinkrát na období cca 4 dnů, když měl mykozu. Tudíž když jsem dělala větší akvária, s absolutní souší jsem spíše nepočítala. Třetina akvária je sice oddělená 15cm vysokou kolmou na pevno danou skleněnou deskou, a tato část je vyplněná pískem, aby měly přeci jen jedno místo s nižším vodním sloupcem, nicméně i toto je pod vodou. Sice mají od Exo Terry magnetický ostrůvek, ale ten je absolutně k ničemu, tak mě napadlo, jestli třeba není vhodné zbudovat místo s absolutní souší? Pak jsem taky snižovala teplotu z 28°na 27°, ale to by asi nemělo nic znamenat? děkuji- - - - - Macroclemys temný: děkuji. Mně jen přišlo divné, že začly (zejména samice, ale pravda, ta je hrozně "nenažraná") takhle řádit po ránu.. Začínají ještě předtím, než se jim rozsvěcují lampy, a to je cca v 8 hodin... Když vstanu, pak většinou dají pokoj. Mám je v pokoji, ale jelikož jsem pět dnů v týdnu na VŠ, tak mají klid a nikdo u nich není, vyjma doby krmení, kdy je u nich moje matka. Takže to žebrání by vlastně odpovídalo, protože konečně mají na koho působit, když jsem teď s nima v jedné místnosti prakticky non stop :)
30.6.2011 14:03 Jarka
Markéta: tak to vše vysvětluje,citově je zanedbáváš,jsou smutné a nudí se a chtějí kontakt.můj želvák to dělal taky,proto ho pouštíme jednou za dva dny na několik hodin po bytě klasicky jako psa,(nesmí být průvan a zima aby nenastydl) chodí a šmejdí,nemusí se ani hlídat,jen bacha kam šlapeš,můj má skoro 1kilo takže se nepřehlédne ale když jsou maličké můžou někam zalézt,pak si lehne k nohám a kouká,pak opět všechno proleze,všechno očichá,chce podrbat a hladit,pak musí do vody,nesmí být déle venku než 8-10hodin.poradil mi to veterinář,potřebuje se vybláznit aby byl v klidu.a když jsou dva tak uvidíš jak se budou chovat,když tak je můžeš pouštět zvlášť :-) a s tím jídlem to nepřeháněj,stanov si přesný čas kdy je budeš krmit,zvyknou si na to a nebudou bláznit za jídlem,naučí se na pravidelnost krmení a budou spokojení. tu souš bych jim určitě udělala,aby měli kde odpočívat,čím jsou starší tím jsou línější a rozmazlenější,jako malé se možná nechtěli válet ale ted možná už jo.mám sice jiný druh,ale válí se pořád a líbí se mu to :-D
30.6.2011 14:31 Markéta
Jarka: díky za reakci, ale ony kožnatky mají trošku jiné nároky než ostatní vodní želvy ;) Pustit ji po bytě, tak to už bych ji nikdy nechytila, pohladit je, tak přijdu o prsty, vzhledem k tomu, že agresivnější už jsou jen kajmanky. Vzhledem k tomu, že nemají krunýř, ale jen silnější kůži místo klasického krunýře, mají tendence doslova a do písmene osychat - jedna cesta k veterináři mě o tom dostatečně přesvědčila, a to jsem ji měla ve vlhčené buničině. Navíc jsem z více zdrojů (i od herpetologů) byla informována, že kožnatka, jakožto velmi plachá ževa potřebuje klid a že by neměla být v pokoji, ve kterém někdo standardně žije (což já momentálně porušuji...). Kařdopádně díky za odpověď
30.6.2011 17:51 Macroclemys temný
Jarka: Jn, ze 4 TSE doma mám doma ochočený jenom 3, čtvrtá je rapl i po deseti letech co mám doma, ale dosti záleží na tom, kolik lidí se o ně stará od mala (z ruky žere taky vpohodě, ale nechce do ruk) = když se o to stará jeden, jsou na něj fixovaní, když víc lidí, jsou víc vklidu... Taky je potom sranda když je krmí někdo kdo vživotě neviděl želu z rky, má strach a taky ho pokoušou at je kdo je :DDD