2.8.2011 18:44Markéta
Kralicek - jak jsem psala, já mám kožnatky, a ty tráví ve vodě 100% času (pokud nejsou nemocné nebo nekladou vejce) a mám oba zdroje UV. Pokud jde světlo přímo, tak vodou pronikne bez problémů (nesmí pro cházet přes sklo), UVA mi navíc přes den mírně zdvihne teplotu vody. Samozřejmě je to volba chovatele, jestli UV bude nebo ne, ale je třeba počítat s tím, že pokud není, mohou se někdy objevit důsledky, a to klidně až po delší době (třeba měknutí krunýře kvůli nesprávně přeměně vitaminů vlivem nedostatku UVB)...
3.8.2011 09:31Jarka
Kralicek - přidávám zkušenost se svícením,je opravdu nutné mít UVA i UVB,jinak může mít nemocnou krev kvůli neschopnosti zpracovávat některé látky ze stravy,to je případ mého želváka,na to je důležité UVB,a opravdu jak říká Marketa,hodně se změnilo chování,k lepšímu.druhá možnost je mít výběh venku.a samozřejmě UVA na teplíčko :-) (nezapomenout UVB po roce vyměnit,i když pořád svítí,ztrácí na účinnosti)
3.8.2011 18:00Tina
Ahoj.Všem děkuju za názory.Už jsem chovala želvu zelenou,která se moc líbyla mému synovci.Po dohodě s mým bratrem (jeho otcem) jsem mu ji věnovala k narozeninám.S manželem jsme si tada pořídily klapavky,protože se mi líbí.UVB žárovku máme, a svítíme,jen jsem nevěděla,zda není zbytečná.A albu mám fotečky těch mrňousů,zatím jen 4.Ostatní byly nějak rozmazaný.
20.8.2011 10:51Markéta
Radim - já jsem to řešila tak, že jsem koupila květník, a to takový, aby neměl ve dně díru (aby se do něj nedostala voda; ovšem želva do něj nakonec stejně nacákala), a aby byl vyšší, než mám vodní sloupec, resp. aby jeho horní hrana byla zarovnaná s hladinou vody. Důkladně jsem ho upevnila do písečného dna AT a do spodu květníku jsem dala těžký kamen, aby mi to želva nepodhrabala a nepotopila. Vyplnila jsem ho pískem s velmi jemným zrnem. Nevím, co máš za druh želvy, ale hlubka toho kladiště by měla být alespoň 10 cm, protože želva bude hrabat hodně hluboko. Já jsem měla vejce zakopaná až v 16 cm hloubce ;)
- - - - -
A chtělo by to vyřešit tak, aby se tam želva snadno dostala, tj. třeba opřít kořen (pokud bys to řešil tím květníkem), aby tam měla snadou přístupovou cestu. A pozor na odřeniny "břicha", pokud nebude mít jednoduchý přístup, může se odřít o suchý písek.
22.8.2011 21:16Martina P.
Zdravím všechny, chtěla bych se také na něco zeptat. Chovám želvu nádhernou, ale poslední dobou nechce vůbec otevřít oči. Má přes ně pořád takovou tu bílou blanku. V akváriu normálně plave, řekla bych, že ji nic jiného nechybí. Nevíte, čím by mohlo být způsobeno to, že oči neotvírá? Mám ji už 18 let a tohle jsem u ní ještě nezažila. Mnohokrát děkuji za radu.
26.8.2011 21:10Martina P.
Denir: Mockrát děkuju za radu. Ještě bych se chtěla zeptat na několi věcí:
1) Nemůže jí ten odvar z heřmánku nějak uškodit nebo ublížit v případě, že by se ho napila?
2) Je dostačující, když jí zavřené oči otřu vatovou tyčinkou namočenou v odvaru (dostane se odvar z heřmánku na spojivky přes zavřčené oči?)
3) Jak dlouho po aplikaci heřmánku mám nechat želvičku na suchu, než jí vrátím zpět do vody?
4) Za jak dlouho by se měly dostavit nějaké výsledky léčby?
Ještě jednou mnohokrát děkuju ;-)
27.8.2011 22:36Markéta
Ublížit by jí to nemělo, suchozemku jsem takto koupala také a občas se i napila. Jen ten nálev nedělejte moc silný a pokuste se ho udělat z vody o přibližně stejné teplotě, jako má želva v nádrži, ať nemá šok.
Já mám na tato ošetření doma 50ml injekční stříkačku (bez jehly!!), tu jsem naplnila daným odvarem a z lehka a velice opatrně želvě kropila hlavu a tak to steklo i na oči. Doplňkově jsem mazala tenkou vrstvou Ophtalmoframykoinu. Je důležité, aby to byl opravdu OPHTALMOframykoin a ne pouze Framykoin, ten by mohl v očích udělat pěknou paseku, tím víc u zvířete.
- - - - -
Ještě k tomu napití - když si lokne, nemělo by to nic udělat, ale kdyby měla snahu pít toho "litry", tak to radši ne.
29.8.2011 20:46Denir
Anonym: utakhle větších želviček, bych už zkusila nabídnout malé červy, kousky masa, sušené jen jako doplněk. Želva se převážně krmí, tak dlouho dokud sousto odmítá. Podívej se na odkaz krmení, je tam co můžeš želvě nabídnout.
- - - - -
Nikča: já myslím, že stačí zajít do obchodu a koupit nějaký normální výkonný do 100 litrového akvária. V podstatě je odpad želv, větší než od ryb, takže doporučuji nějaký výkonný.
29.8.2011 22:02Markéta
Nikča - souhlas s Denir. Nebo, pokud už je tahle nádrž finální a pro želvy na pořád, tak je možný koupit externí filtr, protože ten při správném používání vydrží fungovat opravdu dlouho a hlavně významně prodlouží intervaly mezi čištěním. Mimo jiné ho želvy nebudou strhávat z boků akvária a nemohou se o něj zranit, protože do akva jde jen trubka s nasáváním a výpustí ;)
- - - - -
Osvědčený mám Tetra Tec Ex 700 (pozor, aby to byla verze s novou hlavicí, ty staré protékaly) a jsme s ním maximálně spokojená. Mám i externí topítko Hydor a odpadly mi starosti s rozkousanýma topítkama a povalující se technikou :D