od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2012
 • Zobrazuji 47 zaznamu.
 • 4.2.2012 18:54Trotl
  Iwi:
  Podle toho co máš za druh a jak krmíš želvány. Trachemysky jsem naučil žrát i zahradní šneky, u těch mi vydrželi nejdýl tetry černé, cca týden. Byl rozbitý filtr tak se jim udělalo asi šoufl, ale tyhle potvůrky by u nich snad mohli chvíli vydržet.
  ------------
  Jinak u Kinosternonů a Sternotherů mám já i brácha paví oka, ancíky a pancéřníčky a naprostá pohoda. Krásný kousky se tam odchovávaj a to u druhů K.leucostomum, K.subrubrum, K.bauri (ty je prve vylovili ale už vpohodě), S.odoratus a u S.minor a S.carinatus nemáme vyzkoušený, ale tipujem to samý. Známá má dokonce i u Graptemysek paví oka a pohodka.
  - - - - -
  Jinak kdyby někdo chtěl, mám nějaké Sternotherus carinatus k navíc k prodeji :)
  5.2.2012 19:23Mimoň
  Dobrý večer, v srpnu jsme našli na poli suchozemskou želvu a ještě to moc neumíme :(. V půlce října jsme ji dali na chladnější místo a přestali krmit,jen jsme ji koupali.Usnula někdy začátkem listopadu v garáži,nyní je ve sklepě při 10 - 7 stupňů.Chtěla bych se zeptat, kdy jí máme vzbudit? Pravidelně jí vážíme,zatím zhubla asi 30g z 1345g.
  5.2.2012 19:30Trotl
  Ven z krabice ji ber maximálně jednou za měsíc pokud se nebude hýbat, přerušení zimného spánku by byl pro želvu celkem problém. Normálně jsou želvy schopné i přibrat přes zimní spánek, ale úbytek 30g vzhledem k její váze není žádný problém. Želvy se probudí zpravidla sami, určitě ji nedávej najednou do místnosti nad 20° apod... Jak se začne hýbat, vykoupej ji ve vlažné vodě, cca 1,5cm hloubky, nech nech ji žárovku na vyhřátí a klidný místo. Jestli nemáš Tera, naprosto stačí papírová krabice s žárovkou a jako krmení čínský zelí.
  ----------------
  Taky by bodla fotka kvůli určení druhu z důvodu ochrany a dalšího chovu. V čem ji budeš chovat?
  5.2.2012 20:40Mimoň
  Máme velké akvárko,žárovky už jsme pořídili(máme i užovku,tak snad trochu chápeme :)) Fotku hodím,protože co to je jsme nepoznali,ale myslíme si,že je to 4 prstá(má na předních i zadních nohách 4prsty) nebo nějaká ta zelenavá. Budit jí budeme postupně(teplotně,to nebude problém).
  - - - - -
  Zatím tady nemám album,tak jedině na tomhle
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=8696
  5.2.2012 21:33Trotl
  T.horsfieldi, alias čtyřprstá nebo stepní, bohužel název čtyřprstá je zavádějící, má je více druhů. Je velmi odolná, vše si udělá sama jak potřebuje když je zdravá a člověk se nemusí moc starat, jen párkrát dát najíst. Jaký jsou rozměry "velkého akvárka"? Já je mám 3 v 150x80cm. Taky záleží jestli bude přes léto venku nebo doma. Aby byla pořád vpohodě, potřebuje krom zimování UVB (zářivka, výbojka apod) a nebo slunění na sluníčku. Bez téhle srandy mají potom deformace krunýře apod (asi už víš jak jsi psala)
  --------------------
  Dej si jen pozor na pravidelné koupání jak jsi psala, jsou ze stepí a jediný co jim u nás škodí je vlhkost vzduchu. Stačí koupat 2x ročně, zbytek vláhy si vemou z potravy. Samozřejmě misku s vodou ano ale ne nucený koupání :)
  ----------
  Supr stránky o suchozemkách jsou tady. Až na pár drobností ohledně inkubace a tím pádem odchovů prcků, ale to pro tebe nebude důležité ted.
  euzelva.cz/clanky/testudo-horsfieldi-zelva-ctyrprsta-stepni-chov.html
  5.2.2012 21:50Mimoň
  Trotl - děkuju,přes léto je venku v dost velké ohrádce.Ještě jí zabezpečíme proti podhrabání.Na noc jí bereme domů. UVB zářivku i tak máme. Akvárko je asi 100x50cm,ale počítám spíš s tím venkem.S koupáním budeme tedy šetřit :))
  5.2.2012 21:54Trotl
  Jj, proti podhrabání toho u ní moc neuděláš. Doporučuje se aspon půl metru, ale tahle potvůrka si je schopná dělat vlastní nory jako jedna z mála želv, proto když nákou najdeš, je to zpravidla tenhle druh :)
  ------
  Ale venkovní chov naprosto supr, od lepších teplot venku (květe/červen) ji ani nemusíš schovávat na noc doma. Jen pozor na září, to je schopná ti zalízt a najdeš ji až na jaře...
  6.2.2012 10:00Mimoň
  Aha,tak z ohrádky asi zdrhne :),nebudu kvůli ohrádce kopat základy.Ale kolem zahrady jsou hodně slušné základy pod plotem a tomu věřím,že tam už to i ona nezvládne :)) Děkuju za rady, ještě to pořádně prostuduju! To by bylo,aby jsme to nezvládli :). A je to samice,to jsme už poznali.:))
  10.2.2012 22:57Neznalec
  Chtěla bych se zeptat, jestli je normální aby se vodním želvám loupal krunýř? Jako že se odlupují v celku šupiny z krunýře?
  Předem Vám děkuji za odpověď. :-)
  11.2.2012 14:55Ach jo
  Neznalec: Ano, je to normální, krunýř roste. Kup si nějakou knížku o želvách, ať o nich něco víš.
  11.2.2012 18:03Kuře
  Ahoite, mam vodní želvu, vím že opadávání šupin z kruunýře je normalní, ale ted je to celkem moc na muj vkus.. kdyz sem moji zelve dnes čistila akvárko , měla tam hodně šupin
  Poradíte oč de ? ;)
  11.2.2012 19:10Trotl
  O nic, je to vpořádku. Pokud myslíš že ne tak nafot želvu a dej fota k dispozici, nebo běž na veterinu jak pominou nej mrazy, jelikož z pár písmen ti nikdo neřekne 100% pravdu.
  11.2.2012 21:54Donatella
  Ahoj, chovám 3 želvy žlutolící a jedna z nich asi onemocněla, je pasivní, cca třetí den nepřijímá potravu a má problémy s plaváním (jako by se topila), nejvíc času tráví na souši. Chci s ní jít k veterináři, dle nějakých informací na netu se pravděpodobně jedná o zápal plic, ale nikde jsem nenašla, kolik takové ošetření želvy stojí. Jsme z Prahy a chystáme se k MVDr. Vopršálkovi. Poradíte někdo? Děkuji
  12.2.2012 12:56Marek1
  Donatella: Rentgen cca 300-1000, každý vetetinář má jiné ceny. Prohlídka cca 300, každý den injekce po dobu cca 7-10 dní, jedna injekce stojí od 50-100 Kč. Pokud nezabere ani to, vezme krev, což je u želv dost složitý, bere se pouze z přední nohy nebo z ocasu a ne vždy se podaří krev odebrat, pak ji pošle do laboratoře - to stojí taky několik stovek. Navíc budeš muset nakoupit nějaké vitamíny cca 100-150 Kč. Častěji a důkladněji čistit akvárium. Tak si to spočítej, ceny jsem uvedl dle běžné taxy.
  - - - - -
  Donatella: A hlavně nemocnou želvu odděl od těch zdravých, jinak hrozí nákaza i u ostatních.
  12.2.2012 14:20Trotl
  Taky bych doporučil k tomu veterináři... Telefonicky vyřešit než budou menší mrazy, spíše jí to převozem v tuto chvíli zhoršíš. Jinak co píšou ostatní.
  ----------
  Nejspíš dostaneš antibiotika, bude třeba výhřevka a menší sloupec vody tak, at vpohodě dýchá bez plavání.
  12.2.2012 17:20Kuře
  Lidi kdy budu moc přidávat fota do alba ? ;)
  13.2.2012 11:45DanBlack
  Kuře...
  Naše želva teď trousí šupiny kudy chodí, něco jí opadá a něci si "oláme" drbáním. Pokud nemá na krunýři skvrny (plíseň) bych jen sledoval jak se chová.
  Alba snad fungují od začátku, když se přihlásíš (napiš prázdný příspěvek) tak hned první tlačítko je album.
  13.2.2012 14:23Donatella
  Ahoj, tak bohužel želva ještě ten večer pošla :-( Na zápal plic dost rychlé... ostatní jsou zatím v pořádku, vyčistila jsem pečlivě horkou vodou akvárium, tak doufám, že ztráty nebudou ještě větší :-((
  13.2.2012 20:59Anonym
  Ahoj, prosím o radu. Známý odjel na měsíc dovolenou do zahraničí a pověřil nás krmením svých 4 vodních želv, které má v teráriu v garáži. Problém je v tom, že jsme včera zjistili, že želvy mají studenou vodu, topení jaksi nejede a nevím jak dlouho tento stav trvá, protože jsme u nich 8 dní nebyli..:( Želvy skoro nereagovaly, spaly a my nevíme, jestli můžeme topení znovu nahodit a nechat je v garáži, kde je teplota kolem nuly nebo terárko přendat do dílny, kde je teplota kolem 15°C, jenže by se musela odčerpat voda, želvy vyndat a načerpat voda nová, poněvadž terárko je dost velké a těžké? Předesílám, že želvám vůbec nerozumíme a nechceme jim způsobit nějakou újmu na zdraví, proto moc děkuji za radu, nevíme co s nimi.. :(
  13.2.2012 21:17DanBlack
  Nebudu brblat, že je od majitele nezodpovědné nezanechat instrukce, obzvláš když se jedná o "choulostivější" zvířectvo...
  K želvám - jak tvrdě spí? Co se stane když na ně sáhnete, nechají se probrat nebo jsou "uplně tuhý"? Pokud se nechají probudit tak přestěhovat, pokud jsou tvrdě spící tak snížit hladinu na úroveň krunýře a nechat v klidu...detaily zde:
  https://www.kralici.cz/zelvy/pages.asp?f=pece (zimování vodních želv)
  Netuším v jaké jsou kondici, je možné že zimování nepřežijí. (ale asi lépe než je budit - zkušenější mě snad doplní)
  14.2.2012 15:20Anonym
  Souhlasím, ale nevím jestli topení selhalo kvůli té zimě, nikdy s tím neměl problémy, pokud vím..
  Želvy reagují na světlo,mžourají očima, alespoň ta jedna, na kterou vidím nejlépe, na zaklepání na sklo, ale mají takový zvláštní výraz, chudinky, asi zmrzlý. Ke kondici se bohužel nemůžu vyjádřit, ale vždycky vypadaly celkem zdravě, v létě bývají venku, na zimu jdou někam dovnitř, nezimuje je..
  - - - - -
  Myslíte, že je tedy přemístit do tepla, i za podmínek výměny vody? Nebo jen nahodit topení? Děkuji za odpověď :)
  - - - - -
  zadne dalsi rady?co s nima diky
  14.2.2012 15:59DanBlack
  Myslím, že stěhování by jim prospělo méně než opětovné zvýšení teploty.
  Reagují na krmení? Pokud koukají a jsou jen malátné tak zkusit nahodit topení a plynule zvednout teplotu na původní úroveň. (20´C?)
  14.2.2012 16:07Anonym
  na krmeni nereaguji.jen se nektera jsou tam 3 pri rozviceni nebo sramoceni podiva ,vyplave z jeskyne.topeni asi zvednout nepujde/ma malej vyhrev dle meho nazoru/.maj takove belmo okolo oci.myslel jsem ze je prestehujem do sklepa kde je cca 15-22c
  17.2.2012 18:26Geluzee
  10.3 - nabízím půlku stolu na tera burze v Praze více info na Canis.C@seznam.cz nebo SZ
  19.2.2012 18:31plaz
  Má někdo prosím zkušenosti s agamou vodní??
  20.2.2012 19:54Lucka
  Dobrý den, v září roku 2011 jsem si jen tak z legrace pořídila ve zverimexu želvu. Tak nějako jsem ji zařídila akvárko, udělala souš a podobně. V pondělí 13. 2. jsme si koupili s přítelem k Valentýnu maličkou želvičku ve stejném zverimexu. Normálně jsme je dali k sobě a velká želva se k ní chovala normálně, vyhřívají se spolu na kameni a tak. Dneska od rána želva ryje do země a jelikož má velké i malé kameny, tak prostě vytvořila díru, i když to bylo z velkých kamenů. Želva je nervózní, hryže topítko, přitom nemá vůbec hlad, zkoušela jsem ji několikrát krmit, snědla jen třeba půlku sušené ryby a nic víc a to za celý den. Někde čtu, že hledá potravu, jinde zase, že by to mohla být samička a dělala si prostor pro kladení vajíček, ale že stejně vajíčka klade na souš. Tak nějako nevím co s ní je, protože pořád naráží aji do velkých kamenů co má jako souš. A taky něco o zazimování a já vůbec nevím o co jde, jelikož jsem ''lajk''. Pochopila jsem, jak je zazimovat a tak, ale malá želva pořád spí, ale velká dělá hrozný bordel kameny, že se ani nedá pracovat. Ani nevím, co jaký druh želv se jedná a ani netuším, jak jsou staré. Větší má kolem 12-15cm a malá okolo 3-5 cm. Děkuji předem za odpovědi, nejlépe na email: dubska2@seznam.cz
  20.2.2012 22:25buenos tardes
  "Jen tak z legrace jsem si pořídila želvičku". Tím je, myslím, řečeno vše.
  21.2.2012 08:59DanBlack
  @ Anonym...
  Jak to dopadlo s želvama v garáži?
  @ Lucka...
  Základem je odhadnout věk, při cca 14cm velikosti může být i 10let stará. (to jste jí koupili ve zveráku a neřekli vám věk a další info?) Udělejte jim souš s pískem a pozorujte.
  Nebo se jí prostě nelíbí společnost a chce pryč. :-)
  21.2.2012 11:34želvasuch
  - želva suchozemská se mi sama vzbudila,dali jsme jí do o 5st teplejšího sklepa,kde pobyla ještě 14dní.Teď je už v bytě,začíná žrát,ale nějak divně občas zasyčí.Dělá to i v noci.Nevíte co by to mohlo být?Jinak vypadá v pořádku.
  21.2.2012 15:05kam s vodní želvou?
  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jestli je nějaká záchranná stanice pro vodní želvy nebo nějaké místo, kam by se mohly dát, když už se o ně nemá kdo starat??
  Díky
  21.2.2012 17:37Trotl
  želvasuch:
  Nemusí to být nic(leknutí), může to být i zápal plic ale, záleží na okolnostech. Pokud máš želvu v terárku s výhřevkou a UV, je to vpohodě, pokud ji máš na zemi, je to nachlazení a dříve nebo později želva umře, popiš více chov apod.
  ----------------------------
  Vodní želvy najdeš na umístění na bazos.cz, každou chvíli se tam někdo nabízí. Pokud se jedná o klapavky, ujmu se jich, pokud to jsou větší druhy, na bazos.cz najdeš tak 3 lidi co je pravidelně vybírají a mají na ně jezírka, aspon dle fotek.
  23.2.2012 21:41Mardotka
  Chci pořídit své želvě do akvária vnější filtr. Obsah vody je 100 litrů. Můžete my poradit nějaký vhodný ať nevyhazuji peníze oknem?
  24.2.2012 12:00DanBlack
  Jak máš velkou želvu? Počítej, že do 100l želvárka budeš potřebovat filtr určený pro cca 200l akvária. (želvy jsou čuníci :-D )
  Mám externí filtr, viz...
  https://www.kralici.cz/zelvy/archiv.asp?mode=mesic&y=2011&m=9
  24.2.2012 13:11Mardottka
  Zatím tam mám vnitřní na 150 litrů. Ale vadí mi jak ve vodě filtr hučí a ona se s ním pere. Asi jí to vadí také. Želvě je 11 let, vzala jsme si ji před rokem od známých, kterým se omrzela. Měli ji v želváriu o obsahu 40 litrů bez světla, tepla i filtru.
  24.2.2012 18:55Eliška P
  Ahoj tak dneska mi brácha daroval želvičku je to želva zelenaná a až se pořádně zabydlí dám sem fotky. Ani nevíte jakou mám radost musela jsem se pochlubit.
  - - - - -
  tak tady je
  https://www.kralici.cz/zelvy/alba.asp?a=277
  26.2.2012 22:16David
  Zdravim, chovam dve zelvy. jedna ma cca 8cm a druha cca 14. Te vetsi ted zacala tu mensi napadat, ale nevim proc. Akvarko mam velke, takze kvuli prostoru si myslim ze by to byt nemelo. Krmim je pravidelne 3x tydne. Navic ji vzdy napada az ve vecernich hodinach. Prez den se spolu bezproblemu sluni. Nevite co by mohla mit zarubem?:)
  - - - - -
  *pres
  27.2.2012 00:37Trotl
  mardotka:
  Pořid si tohle eproton.cz/Filtr-Fluval-205-vnejsi-1ks-101-206/187563.html a nebo o třídu větší, výborné filtry. Můžu ti dát kontakt na známou, mě vyreklamovala filtr za novej po 5ti letech užívání od týhle značky, bere to za dobrý ceny z velkoskladu.
  -------------------------------
  david:
  Zpravidla samec napadá samici.
  27.2.2012 11:47David
  Trotl: Aha, a je mozne ze by nekdy mohl prestat?
  28.2.2012 20:56Anonym
  Dobrý večer, potřebovala bych radu ohledně naší vodní želvičky, dneska vylezla z želvárka a spadla cca z metru a půl na zem na plovoucí podlahu. Ze spodu krunýře jí teklo trochu krve, přišlo mi, když jsem jí vrátila zpět do akvárka, že se špatně udržuje pod vodou, vždy se na chvilku ponoří a hned zase vyplave. Nyní leží opřená o kmen pod vodou, je klidná. Myslíte že to želvička zvládne nebo se máme připravit na nejhorší? Já vím že je težké to takto odhadnout, ale stalo se Vám něco podobného? Popř. pokud by to dopadlo špatně, jak dlouho to bude trvat. Děkuji
  28.2.2012 21:14DanBlack
  Mozna bych ji na par dni omezil pristup do hluboke vody-pokud ma problem s plavanim mohla by se utopit.
  Kazdopadne to je na veterinare, nejakeho s plazi specializaci.
  A pokud te to utesi, zelvy jsou dost odolne, obvykle preziji i uplne praskly krunyr. (po nalezitem osetreni)
  28.2.2012 21:37Anonym
  pád želvy - ještě jeden dotaz, na nějakém webu jsem našla radu že ji mám opláchnout desinfekcí (nemám Betadinku, ale nějakou jinou nepálivou pro děti) a nechat pár dní na suchu s tím že ji třeba jednou denně nechat vykoupat..., je to dobrý nápad?
  28.2.2012 21:45DanBlack
  Presne tak-prohlednout, vydezinfikovat (ja na sebe a zelvu pouzivam aloe vera spray) a nechat v co nejvetsi mire na suchu.
  Nepises jak je zelvicka velka/stara...
  28.2.2012 22:00Anonym
  stará tři roky a velikost (zváženou ji nemám) dvě menší ženské dlaně(s prsty). Jdu jí tedy vyndat, ještě jak ji mám ošetřit tou desinfekcí? Jen nastříkat? nebo ji nejdřív mám vykoupat v čisté vodě a pak nechat uschnout a teprve nastříkat? Jsem amatér a nikdy jsme toto nemuseli řešit:-(
  28.2.2012 22:10DanBlack
  Mno, nase zelva se necha i drbat na hlave, takze zalezi jak je "splachovaci"... :-)
  Staci vyndat, osusit a nastrikat. Pres noc bych ji nechal na suchu, nijak ji to neublizi.
  Kazdopadne bych se domluvil na veterinu.
  28.2.2012 22:16Anonym
  no, ta naše moc milá není :-) snad to přežijeme bez újmy na prstech. Děkuji za rady
  29.2.2012 15:39DanBlack
  Tak co prsty? :-)
  Byli jste s želvoňem u veterináře?
  29.2.2012 22:08marek s
  Anonym: dobre je urobyt harmancekovy odvar a dat ju do toho, je to prirodna dezinfekcia. Staci kupit harmancekovy caj, ja s tym osetrujem aj kralika, zda sa mi to lepsie ako striekat nejake chemie, ale ten aloe vera je v poho. Inak ten harmancek ma vyhodu v tom ze korka nemusi byt na suchu, a zabezpet to terarko.