1.5.2012 20:50Trotl
Marek1 :D:D:D
Výhřevka je zkratka žárovky určené k vyhřívání (ne led diody a zářivky), viz té, co dělá teplo. Další typy vyhřívání - topný kabel, topný kámen, topítko, radiátor, přímotop, krb, kamna, plotýnka apod. Přestan machrovat jakej jseš zkušenej chovatel a když někdo chce radu tak mu ji dej, nebo bud zticha. To že někoho zjebeš za jeho zájem jej zaprvé odradí a za druhé není tématem diskuze - off topic, zkratka OT.
2.5.2012 15:06Trotl
DanBlack:
Otázka byla, zda je nutné dát do akvária vyhřívání a to není. K teplotám. U nás v republice jsou už zaznamenány 2 lokality, kde se bohužel nádherky rozmnožují (jak vyhrabání snůšky psem, tak pozorování mláďat). 28° nedádám teplotu vody ani kinosternonům z Guatemaly, bohatě postačuje 26° a množí se jak vzteklý. Nádherky jsou mnohem severněji. K těm teplotám je nejvhodnější proklikat předpovědi v místě výskytu a taky si uvědomit, že vzduch bývá zpravidla teplejší než voda (to že nemá být velký rozdíl mezi teplotou vody je pravda, ale rozdíl vždycky je a obecně se bere max 6°C a nepočítá se do něj místo, které slouží k vyhřátí želvy. V té literatuře kde si člověk přečte něco o vyhřátí si rovněž přečte i něco o tom, že želva musí mít možnost se někde i zchladit což není bráno v potaz)
Shrnutí toho článku na wiki, ne moc povedený, pár údajů střelených od pasu a odporujících zdravýmu rozumu, spousta matoucích věcí bez výcucu hlavních informací co člověk potřebuje k chovu a jako třešnička na dortu přiložena fotka nádherky s prodělanou rachitidou. Lepší návod si myslím že je tady minimálně z toho důvodu, že zde autor o všem píše spíše jako doporučení. Nikdo z nás není takový machr aby všechno vystihl jak má. U chovu není možný brát vše tabulkově, každý zvíře je jiný (mám doma přes 40 želv v 9 druzích). Každá želva se chová jinak (agresivita, aktivita), každý poddruh má jiný ideální teploty (rozšíření druhů asi jako jih itálie u nás a švédsko v americké měřítku). Jsou věci které je třeba dodržet, ale způsob jakým se provedou je už čistě o daným chovateli nebo zvířeti.
3.5.2012 20:00Marek s
Trotl: to že boli pozorované mláďatá neznamená že sa tam tvorí nová populácia, pochybujem že prežijú zimu, podľa mňa nestihnú za pár mesiacov narásť 10 cm, beriem to tak že cca v máji sa nakladú vajíčka a mladé sa vyliahnu v júny, prakticky majú 3 - 4 mesiace " hojnoty " a tepla... a všetci z toho robia vedu, ja mám v jazierku korytnačky, a v pohode, ryby nechytajú a aj žabám dajú pokoj .
- - - - -
ah, sry, len to je môj názor, čo si myslíte vy, majú šancu ?
4.5.2012 16:01Trotl
Můj první názor byl ten, že se u nás nemůžou ani inkubovat. Když ale želva vyleze ven, odzimuje podle mě relativně vpohodě... Ale tohle je na dlouhý lokte, první se říkalo že u nás nemůžou přežít zimu, potom že se nebudou moci množit, ted se říká že nemůžou mladý přežít zimu (ačkoliv už todle všeci považují za problém...) Problém je ale ten, že se množí tam, kde se vyskytují jedny z mála populací bahenek u nás a podle dravosti je s nej pravděpodobností budou vytlačovat jako by toho neměli dost už ted :P
12.5.2012 16:10DanBlack
Okay, nemám patent na rozum. :-)
Uváděl jsem průměr, ty teploty jsem bral i z knížek..."Bydlí s námi sladkovodní želva" (isbn 80-7200-177-9) uvádí pro mláďata až 30'C a "Vodní želvy" (isbn 978-80-247-2412-6) uvádí teplotu vody 25-27'C
- - - - -
Jinak pan Praschag (autor druhé uváděné knížky) by se asi divil, doslovně píše:
"...Nebudou nás poslouchat a neocení ani láskyplné pohlazení nebo pomazlení... Kdo hledá zvíře jako kamaráda může si vybrat z mnoha jiných domestikovaných druhů..."
Máme želvu z důvodu alergie na srst, drbání na krunýři miluje, naopak je lechtivá na tlapkách. (nechá se za ní chytit, ale při pokusu o drbání mě odstrčí čumákem) Ráda se nosí v náručí a běhá za náma po celém bytě.
14.5.2012 22:41Trotl
Danblack:
Ty drápy jsou OK jen u některách druhů, zpravidla prohnutí krunýře a delší ocas, jinak přesně jak píšeš, záleží na druhu a věku, nejlepší foto. Taky je pak dobrý při určování to s něčím porovnat, tyhle obecné věci jsou pro laika který má jednoho želvána stěží k něčemu Pavle, hod sem fotku a rádi pomůžem. Líp se určuje když už máš něco napozorovaný :)
15.5.2012 23:11helena
dobrý den, prosím o pomoc, želvu jsem zdědila takže o nich moc nevím. Poslední dobou se na vodě dělá mastny film a plavou v ní bílé průhledné částečky, na želvě a kamenech vypadají trochu jako řasy. Asi jde o nějakou infekci, ale vůbec nevím jak se toho zbavit, už je to asi ve filtru a ten to tam zanáší dál. vodu měním o želvárko se starám, poradí mi někdo?! děkuji moc
16.5.2012 22:13helena
krmíme přímo v želvárku, různým jídlem, má pestrou stravu ne jen sušené, veškeré zbytky vždycky posbíráme, vodu i želvárko měníme celkem často. asi je to nějaký fujtabl, protože se to objevilo poprve minulý rok, když nám želvu hlídali, a překrmili ji. to se nám podařilo desinfekcí zničit ale zhruba před dvěma týdny se to zase objevilo. houbičky jsme koupily nové. Nemůžu sehnat nikoho kdo by tenhle problém znal. ani v literatuře sem nic nenašla. Příjde mi zvláštní želvu krmit mimo želvárko, protože krmím několikrát denně po menších porcích, a přijde mi, že každá manipulace jí stesuje.zkoušela jsem i želvárko pořádně vydesinfikovat domestosem, vyvařit i s kameny, ale pořád to tam je, vždy se objeví pár větších kousků, a po zhruba řech dnech se voda zakalí, jako kdyby v ní bylo mléko. kdyby to byly kousky kůže zkazila by se voda takhle rychle??? pretože jsem k želvě přišla náhodně nevím pořádně jakou péči potřebuje želvárko, spousty věcí jsem samozřejmě vyčetla, ale potřebovala bych vědět jestli například čistíte želvárko zhruba každých 14 dní i s kamýnky, nebo jen vypouštíte a napouštíte vodu... Nevm kde by mohla být chyba, svítím tak jak se má svítit, filtruji a vzduchuji, vodu nenechávám zkazit. Díky za jakékoli info.
- - - - -
případně myslíte, že stačí jen vyměnit sušené krmivo? tísícero díky :)
20.5.2012 21:42Trotl
helena:
Výkaly, kůže, náký breberky... Někdy to může být i rozkousaná snůška ve vodě což může odpovídat sezonnímu objevování tohodle problému, dle stáří a pohlaví. Pokud krmíš každý den 2x - 3x tak se není čemu divit že to filtr nestíhá a něco tam plave, tipuju to na důsledek překrmování a s tím spojený problémy at už se zbytky potravy nebo velkým množstvím výkalů, popř. parazitů. Zkus si zjistit více o chovu po internetu, projít pár stránek (mimo stránky typu růžová barva a můj želvík pepík...). Podle stylu krmení předpokládám spoustu chyb v chovu a nejde je tu třema příspěvkama vychytat...
21.5.2012 23:38Trotl
želvinka:
Určitě vadí nedostatek UV záření. U tepla to je celkem těžké určit - je třeba poměřit teploty v akvarku a dle toho hodnotit. Jestli je to 3cm želva v akva 15x15, je nejvhodnější topítko kolem 25°C a UV světlo. Pokud je větší akva, je to mnohem rozmanitější.
-------------------------------
Projdi více stránek na netu (mimo stránky typu růžová barva a můj želvík pepík...) a dle toho zařid akva. Přímo výhřevku želva nepotřebuje, ale většinou to je nejjednodušší způsob vyhřívání. Dle tvojeho příspěvku ti chybí 2 pro plazi základní věci.
1. UV záření - bez něj plazi většinou nejsou schopni příjimat vitamín D a pořádně vstřebávat vápník. Vadí to dle toho, jakým způsobem zvířata žijí v přírodě. U chameleonů skoro nevadí,většina klapavek taktéž (většinou žijí v lese v kalužích, opět ale druh od druhu). U nádherek to vadí strašně moc.
2. Provozní teplota. Plazi k životu potřebují externí zdroj tepla, jelikož se nemůžou zahřát sami jako savci nebo ptáci. Zárověn ale musí mít možnost tu teplotu regulovat, tzn. jak místo na vyhřátí, tak je potřeba místo na zchlazení.
Pokud máš želvu doma rok, třeba 2 a neumřela, neznamená to, že jí to nevadí. Želvy můžou žít třeba i 50 let. Může ti pomalu umírat nějakou dobu. Přesný návod není, pročti si toho co nejvíce a zařid si akva účelně
23.5.2012 13:24Trotl
Opět dle velikosti akva. Pokud to bude lampička, která to komplet vytopí na 45° a voda bude mít 30 tak želvu kilneš, ale vesměs stačí lampička s přehledem, já mám jako výhřevku jen šnůru, objímku a žárovku v květináči. Potom mám k tomu UV zářivku, ale o tom máš nejlép napsaný tu na těhle stránkách:
euzelva.cz/clanky/zelvy-uva_b-lampy.html
Klidně je projdi celý, hodně věcí aplikuješ i u vodních želvánů.
25.5.2012 11:05Script
Ahojte, pokousali se mi želvy. Byly spolu asi 2 měsíce a byly spolu děsné kamarádky. Jedna asi 9cm velká a druhá 5cm. Ta velká jí předevčírem ukousle drápek, ztrhla kousek kůže z ocásku a na druhé zadní pacce má jen jizvy. Mažu jí ránu betadine mastí. Samozřejmě sem je hned oddělil. Mám jí ještě dát nějaké vitamíny? Dávám filety, krevety, patentky, granule........ Aby měla co nejpestřejší stravu.Želvy chovám přes 10 let ale toto se mi ještě nestalo tak se pro jistotu ptám abych něco nezanedbal. Děkuji předem za odpovědi
25.5.2012 18:36Trotl
Vitamíny určitě pomůžou, na zahojení je dobré je dát mimo vodu. Výšku hladiny do půlky krunýře a vlhčit krunýř at se nesloupe, nebo vodu vůbec a 3x denně koupat na půl hodky. Když už bude mít strup, cca 2-3dny, je možné ji nechat ve vodě normálně. (samozřejmě orientační návod).
- Lze je taky koupat v roztoku se stříbrem které dostaneš u veterináře, ale většinou není třeba.
- Pokud máš souš, na které se může želva celá zahrabat, většinou se zahrabe a vyleze až je OK. Nejpřirozenější, ale ne vždy to je možný aplikovat.
Co se ti pokousalo, nejsou to náhodou klapavky?
27.5.2012 19:45Script
želivnka, jestli je to mládě narozené tak je to normální, ale jestli je to už několika měsíční želva, co nejrychleji zajdi k vetovi, píchne jí Déčko a dostaneš takový kapičky, bude tě to stát 70za kapky + injedkce(tuším že 50Kč za dávku). Mě pomohla už první injekce, ale je to podle toho jak má krunýř měkký, ale tuším že se chodí na 2 injekce, pak máš jistoru že bude zdravá na stopro:) jinak zkoušej do vody nasypat nahrubo nastrouhanou pravou sepiovou kost, želva to bude žrát a tím by měla dostat taky nějaký vápník
28.5.2012 17:59Script
želïvnka, tak ty želvíci jsou na prd, to akorád kazí vodu. Zajdi teda na veterinu, to bude stačit jedna injekce a do 2 týdnů by mohla být oki, jinak pořád o mladou želvu jde, dospělá nejni, to by měla "o trošku" víc cm
28.5.2012 21:28Script
želivnka Denir myslela myslím jako třeba na sluníčku a nebo pokud máš speciální lampičku která vyzařuje UVB, který by jí pomohlo na ten krunýř. Obyč žárovka jí neprospěje, jen ji vyhřeje a jestli ji krmíš granulema a jednou do měsíce nějakým masem(jestli vůbec masem) tak je to jasný že to nestačí, kup třeba maso- file pangas, kuřecí, patentky, živý rybky, koukni jestli ve vašem městě neprodávají třeba poví očka, prodávají to chovatelé ve velkým třeba za 5kč kus, tak to vždy zkoupím a dávám to želvám, zabaví se a sežere celou rybu komplet takže i nějaký vitamínky (byť trošku) tam jsou :o))) Jinak na internetu- Repti Glo UVB 5.0 , ideální pro zdravý želv. Pověsíš to nad ostrůvek ale samozřejmě je to jako úsporka, nehřeje a nebo hřeje ale je to pro želvu málo takže by to chtělo spolu s touto žárovkou svítit na ostrůvek i obyč 40W.
29.5.2012 13:03Tina
Ahoj
Ví někdo,proč klapavky nechtěj lovit živý rybky?Mám dvě a přes rybičky,jak jich furt přibývá,už na ně skoro není vidět.Pořídila jsem jim je,aby si zalovily a nic.K jídlu dostávají granulky,sušený červy a asi tak jednou týdně maso,tak si myslím,že přežraný být nemůžou.Klapavky jsou přece při chuti pořád.
29.5.2012 22:55Trotl
sajuska, obě jsou to samice. Mají vadný krunýř, jak jsi na tom s UV a jídlem?
- - - - -
želvinka, už jsem ti napsal co s tím UV. Příspěvky tobě jsou hrách na zed, jednou ti to člověk napíše, ty se na to vyprdneš a týden na to se ptáš proč máš tento problém :)
- - - - -
Tina,
jak který chytaj... S.odoratus mi nechatají, K.subrubrum taky ne, ale K.flavescens jsou dravci jako prase a K.baurii taky chytaj. K.leucostomum a K.cruentatum mám mládata a ty zatím nechytaj, ikdyž zkouší, S.minor a S.carinatus taky mladý a nechytaj.
Může se to ale lišit kus od kusu a povahy, trachemysky si chodili pro zahradní šneky až na souš a normálně se je naučili tahat z ulity a jedna se naučila chodit i po schodech...
- - - - -
Script,
repti glo 5 je k ničemu pro želvy. Minimálně reptiglo 10 zářivka nebo výbojka 26W, za 13W stojí tež za kulový. Navíc třeba k suchozemkám se mi to neosvědčilo vůbec a budu je dávat ke známý na zahradu. Všechny tydle věci bych doporučil maximálně 10cm od krunýře želvy jinak se účinek opět snižuje, na 30cm je po 2 měsících prakticky k ničemu... více je o těch měřeních na euzelva.cz
30.5.2012 12:52marek s
Sajushka, tak ked maju cca 1 cm tak to je samica,
- - - - -
Pozrel.son tie fotky, su to samice, k tym pancierom, treba tu UVB ale neviem, podla mna sa to moc nenapravi uz. Ja mam dospelcov, ktori nikdy UVB nevideli a panciere su v pohode. Akurat teraz si po 15 rokoch uzivaju ovela vacsi priestor v jazierku :)