Péče o želvyAnatomieFotky z želvího životaStránky želv

NemoceUbytováníDruhy želv

Krmení

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Krmení

 

POTRAVA PRO VODNÍ ŽELVY

    Většina sladkovodních želv je masožravá, některé druhy si spestřují jídelníček ovocem, zeleninou nebo mršinami.  Želvy jsou v podstatě  všežravé a potřebují pestrý jídelníček. Ten jim dodáme v zajetí vhodnou volbou krmiva, velice se osvědčilo krmit želvy z pinzety, máme tak přehled kolik toho želva sní a maso které nesní hned, nám nezanečišťuje vodu.


Maso:

 rybí maso (veškeré sladkovodní i mořské ryby, pangasius, filety, akvarijní rybky jako zpestření)

 krůtí, kuřecí maso

 libové hovězí

 srdce, játra, žaludky

Veškeré maso podáváme rozmrzlé a nakrájené na kousky!

 

Zverimexové krmivo:

sušené krevety, ráčci, krmivo pro želvy, vodní šneci, patentky, nitěnky  (toto krmivo podáváme většinou malým jedincům, větším želvám je nedostačující) . Můžeme i občas nachytat dešťovky.

 

Zelenina,ovoce:

salát, pampeliškové listy, jablko, hruška, švestky, třešně ( podáváme jen v případě, že to želvičce nedělá problémy).

Potraviny podáváme umyté a nakrájené, krmíme z pinzety nebo napíchnuté na špejli.  Želvička si zvykne na určitou dobu a bude vás nadšeně vyhlížet.  Malé želvičky krmíme každý den, větší stačí 3x týdně vždy krmíme tak dlouho až želvička už další sousto odmítá.


Vitamíny,minerály:

Želva k správnému růstu potřebuje vitamín D, ten dostává ve formě slunění na přímém slunci v sepiové kosti nebo rozdrcených skořápkách. Vitamín A  se používá proti slepnutí a otoku očí, dostaneme koupit v kamenném obchodě.Zde také seženete buď to, jednotlivé nebo kombinované vitamíny.

Když uvidíte jíst želvu kamínky, tak nepanikařte!  Želvy je požívají na vyčištění a zprůchodnění trávení.


Nevhodné krmivo:

veškeré tučné a zkažené maso, to želva nestráví a má problémy. Zhnilé ovoce a zelenina, tyčinky surimi, krmivo pro akvarijní rybky je nedostačujíci.                                                                                                                                                          

     

                              

                            Potrava pro suchozemské želvy                           

Tak jako vodní želvy i ty to jsou všežravci, kteří potřebují rozmanitou stavu bohatou na vápník ale i na fosfor. Podáváme pícniny, ovoce, zeleninu, živočišnou bílkovinu.                                                                                                                                

 

Základní  krmivo: rebarbora, čínské zelí, celou pampelišku, zelí, špenátový list, cibulovou nať, pórek, tuřín. (tato zelenina obsahuje správný podíl vápníku a fosforu).

krmivo s menším obsahem vápníku a fosforu: celer, baklažán, ředkev, hruška, jablko. (toto jídlo posypeme práškev ze sepiové kosti nebo drcenou skořápkou z vajíček.

Méně vhodné krmení: broskev, jahody, meruňky, banán, švestky, rajče, okurka, salát, květák, brokolice a chřest.(toto krmivo neobsahuje vápník a fosfor ale obsahuje důležité vitamíny a vlákninu)  

Žívočišná bílkovina: natvrdo uvařené vajíčka, mléko,hmyz, červy, ojediněle a zcela vyjímečně kočičí granule. (ty to bílkoviny podáváme maximálně 1-2x týdně. Želva po nich rychle tloustne a můžou způsobit dnu).